,

Narty we Włoszech 2024: Praktyczne porady dla narciarzy

przez bedy

Planujesz narty we Włoszech? Zastanawiasz się, kiedy i gdzie się wybrać? Oto kilka praktycznych informacji dla tych, którzy wybierają się na narty do Włoch w 2024 roku.

Kiedy najlepiej jechać na narty we Włoszech?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim okresie najlepiej jechać na narty do Włoch, aby trochę zaoszczędzić, podpowiadamy: wybierz się tu pod koniec sezonu, w kwietniu lub w maju. To świetny czas na urlop bez tłumów. Poza tym z reguły obowiązuje tu wtedy tzw. Free Skipass, czyli darmowy karnet dla narciarzy. Oznacza to, że możesz kupić wycieczkę, której cena będzie obejmować tylko nocleg, wyżywienie i ewentualnie inne atrakcje, dostępne poza stokiem narciarskim. Warto wiedzieć, że zazwyczaj, by skorzystać z Free Skipass, trzeba zarezerwować określoną liczbę noclegów np. 7. Z reguły większość baz noclegowych bierze udział w programie, jednak warto upewnić się przed rezerwacją pobytu, czy na pewno tak jest.

Ważne!

Free Skipass dla dorosłych nie obowiązuje o każdej porze. Jednak coraz częściej do czynienia mamy z taką promocją również wtedy, kiedy w Polsce trwają jeszcze ferie. Na przykład w kurorcie Val di Sole można znaleźć fajną ofertę z darmowym karnetem pod koniec marca. W niektórych regionach promocją przez cały sezon objęte są dzieci.

Gdzie na narty we Włoszech w 2024 roku?

Zastanawiasz się, jaki kurort we Włoszech wybrać? Oto 5 ośrodków narciarskich, które warto rozważyć:

  • Val di Sole to jeden z najbardziej popularnych regionów narciarskich we Włoszech, także wśród Polaków. Nic dziwnego. Warunki są tu bardzo sprzyjające. Pada tu dużo śniegu, a przy tym świeci słońce, więc można podładować baterie. Ze względu na rozbudowaną strukturę (armatki śnieżne, ratraki) sezon może tu trwać od jesieni do wiosny. Bogata oferta atrakcji sprawia, że kurort jest odpowiedni zarówno dla osób wybierających się na narty w gronie znajomych, jak i rodzin z dziećmi.
  • Livigno to kolejny region, który warto odwiedzić również pod koniec sezonu. Śnieg leży tu na stokach nawet do połowy maja. To nie koniec! Słońce świeci tu średnio 322 dni w roku! Stoki oferują aż 115 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, więc znajdą tu coś dla siebie osoby dopiero stawiające pierwsze kroki na nartach, jak i profesjonaliści. Kwitnie tu także Après-ski. Po dniu spędzonym na stoku można wybrać się prosto do pubów, restauracji i dyskotek i skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej. To świetny punkt wyjazdu dla osób młodych!
  • Val di Fiemme jest regionem, w skład którego wchodzi aż 5 ośrodków. Sezon trwa tu do pierwszych dni kwietnia. Mamy tu aż 112 km nartostrad, a także bogatą ofertę atrakcji poza stokiem. Najwięcej imprez organizowanych jest w miejscowości Cavalese. Ciekawostką jest, że funkcjonuje tu Pub Polansky, prowadzony przez Polkę. Atrakcjami regionu są także: kryty basen, lodowisko czy trasy biegowe.
  • Madonna di Campiglio to miejsce, gdzie kwitnie snowboard. Warunki tutejszego snowparku są idealne, by uprawiać ten sport. Narciarze z kolei mogą skorzystać z tras o długości aż 150 km. Odbywają się tu także zawody narciarstwa alpejskiego. Miasteczko przyciąga także miłośników wspinaczki wysokogórskiej.
  • Alta Badia to ośrodek, w którym czeka na Ciebie aż 130 km dobrze utrzymanych tras narciarskich. Można tu skorzystać z nietypowej atrakcji, jaką jest skijöring, jazda na nartach tuż za pędzącym koniem. Trasy narciarskie podzielone są na łatwe (74 km), średnie (47 km) i trudne (9 km), a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie

Jeśli chcesz poznać inne kurorty przyjazne rodzinom z dziećmi i osobom, wybierającym się na narty z grupą przyjaciół, koniecznie sprawdź ten artykuł: https://cuk.pl/porady/narty-we-wloszech.

Ile kosztuje skipass?

Jeśli wybierasz się na narty we Włoszech w okresie, kiedy nie obowiązuje program Free Skipass, interesuje Cię pewnie cena dziennych karnetów. W 2024 roku najtaniej jest w miejscowości Madonna di Campiglio. Ceny karnetów, w zależności od miesiąca, zaczynają się tu od 43 euro. W popularnym ośrodki Livigno w 2024 skipass kupimy od 59,50 euro. Jednymi z droższych ośrodków pod względem ceny całodniowego karnetu są Val Gardena, Alta Badia czy Kronplatz, gdzie zapłacić możemy nawet 74 euro.

Czy kupić ubezpieczenie na narty?

Tak! Koniecznie trzeba wykupić odpowiednią polisę na wyjazd na narty we Włoszech. W przeciwnym razie mogą spotkać Cię konsekwencje finansowe! Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2022 r. zmieniło się prawo. Każdy narciarz musi mieć ubezpieczenie turystyczne, które przewiduje również OC w życiu prywatnym. Sprawdź, z jakich elementów powinno składać się dobre ubezpieczenie do Włoch. Więcej przeczytasz tu: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-turystyczne-na-wyjazd-do-wloch.

O czym warto wiedzieć?

Wyjeżdżając na narty we Włoszech, musisz znać lokalne przepisy. Wiesz już, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia narciarza. Za brak polisy grozi mandat w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebranie skipassu.

Jeśli wybierasz się na narty z dziećmi, musisz wiedzieć, że do 18. roku życia narciarze i snowboardziści muszą nosić na stokach kask.

Lepiej, by nie przyszło Ci do głowy, by założyć narty pod wpływem alkoholu czy narkotyków. W takim przypadku grozi mandat od 250 do 1000 euro.

Szukasz miejsc, które warto zwiedzić podczas wizyty we Włoszech? Sprawdź ten artykuł: https://cuk.pl/porady/wlochy-atrakcje-zabytki.

Poprzedni

Narty we Włoszech, czyli najlepsze stoki i doskonała infrastruktura

Dodaj komentarz