Jak wygląda życie elitarnego watykańskiego strażnika Gwardii Szwajcarskiej?

Pomimo iż obecnie Gwardia Szwajcarska znana jest bardziej z kolorowych strojów niż jako nieustraszeni wojownicy, to od wieków jest ona znaczącym symbolem potęgi Watykanu. Jak wygląda praca papieskiego strażnika i kto może nim zostać?

Gwardia Szwajcarska to formacja wojskowa pełniąca rolę straży przybocznej papieża, istniejąca od XVI wieku – za oficjalną datę powstania uważa się rok 1506. Jest najmniejszą i najstarszą istniejącą armią świata, a w jej skład wchodzi 110 strażników. Członkami gwardii mogą stać się wyłącznie katoliccy obywatele Szwajcarii.

Aby jednak móc aplikować do papieskiej gwardii potrzeba jednak czegoś więcej. Oprócz ukończenia szkoły wojskowej w Szwajcarii młody kandydat musi mieć status kawalera o nieskalanej opinii i być w wieku od 19 do 30 lat, a także liczyć powyżej 174 cm wzrostu.

Strażnicy, oprócz funkcji reprezentacyjnej i honorowej, stanowią również faktyczną ochronę papieża i Watykanu. Ostatnio także członkowie gwardii uczestniczą w zagranicznych pielgrzymkach papieża, strzegąc go w strojach cywilnych.

Nowe oświetlenie w Kaplicy Sykstyńskiej i limit odwiedzających

Zamachowcy z Bolonii zapłacą 2 biliony euro za szkody spowodowane wybuchem bomby