,

Masowa emigracja włoskich emerytów

przez Patrycja Kaminska

Włoscy emeryci masowo opuszczają kraj i przenoszą się za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Jak podają, żyje im się znacznie lepiej niż w rodzinny kraju. Częstym celem podróży jest przykładowo Brazylia, Senegal, Kanada czy Tajlandia, gdzie za euro mogą żyć na znacznie wyższym poziomie niż we Włoszech.

Masowa emigracja włoskich emerytów to zjawisko dość nowe i zaczęło się mniej więcej trzu lata temu. Do tej pory bowiem mieliśmy do czynienia z ucieczką za granicę młodych ludzi, głównie w celach zarobkowych i z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju.

 

Według danych włoskiego odpowiednika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inps, pół miliona osób pobiera emeryturę na stałe przebywając za granicą. Część z nich to ludzie, którzy pracowali przez jakiś czas we Włoszech, a następnie emigrowali.

 

Ale jest także, zauważa się, ogromna grupa seniorów, którzy po przejściu na emeryturę postanowili zacząć nowe życie w innym kraju. Otrzymują najczęściej świadczenia w wysokości 600-1000 euro miesięcznie i za tę sumę żyją na znacznie wyższym poziomie niż w Italii.

Poprzedni

Włochy: każdy grzybiarz musi mieć legitymację

Sprzeciw wobec zagospodarowania wraku Concordii

Następny

Dodaj komentarz