,

Niezwykła stolica, czyli atrakcje miasta Romulusa.

przez redakcja

Nazywany Wiecznym Miastem stał się jedną z najpiękniejszych stolic europejskich. Obok budowli pamiętających czasy starożytne podziwiać to można wspaniałe przykłady architektury renesansowej i współczesnej.

Rzym nie bez powodu jest uważany za najpiękniejsze miasto, jakim mogą pochwalić się obcokrajowcom Włochy Wycieczki przybywają tu licznie, zaś atrakcji nie brak tu dla nikogo. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Rzymie? 

Pamiątki po starożytnych

Starożytne budowle są najcenniejszymi zabytkami miasta i najlepszym symbolem jego wieczności. Najchętniej zwiedzanym obiektem jest tu Koloseum – liczący sobie ponad 2 tysiące lat amfiteatr, znany z krwawych walk gladiatorów oraz męczeńskiej śmierci wielu chrześcijan. Drugim, znanym doskonale z podręczników do historii obiektem w Rzymie są pozostałości największego z rzymskich cyrków. Cirrus Maximus był miejscem, w którym urządzano wyścigi rydwanów – jedną z ulubionych rozrywek starożytnych mieszkańców miasta.

Wędrując śladami historii po Wiecznym Mieście koniecznie trzeba też zajrzeć na najstarszy plac miejski, jakim jest bez wątpienia Forum Romanum. Tu w okresie starożytnym koncentrowało się życie miasta. Dziś jest to jedna z największych atrakcji Rzymu, zaś wśród zachowanych pozostałości antycznych gmachów i świątyń wyróżniają się ruiny Świątyni Saturna oraz Łuk Triumfalny Septymiusza Sewera. Nad Forum Romanum wznosi się sześć wzgórz, w tym Palatyn – miejsce założenia najstarszej osady. Drugim z siedmiu legendarnych wzgórz, które koniecznie trzeba odwiedzić podczaswycieczki do Rzymu, jest Kapitol. To miejsce, znane z budowli obronnych oraz wspaniałych świątyń, już w najdawniejszych dziejach było symbolem Rzymu i jego religijnym centrum.

Jednym z najwspanialszych zabytków starożytnych jest również Panteon, wzniesiony na Polach Marsowych z inicjatywy cesarza Hadriana. Poświęcona licznym bóstwom rzymskim budowla dość szybko (bo już w VII wieku) zaczęła służyć jako świątynia chrześcijańska. 

Rzymskie symbole

Choć nie brak w Rzymie wspaniałych świątyń i okazałych rezydencji dawnych dostojników rzymskich, symbolami miasta stały się dwa fascynujące w swej formie obiekty. Jednym z nich są doskonale znane turystom z całego świata Schody Hiszpańskie, drugim – barokowa  Fontanna di Trevi. Dla turystów z Polski innym ważnym miejscem na terenie Wiecznego Miasta jest Campo de’ Fiori – miejsce stracenia Giordano Bruno, któremu poświęcił jeden ze swych najpiękniejszych wierszy Czesław Miłosz.

Włochy wycieczki

Poprzedni

Prezydent Włoch nie chce przedłużyć swojej kadencji

Aresztowano 73-letniego Włocha przemycającego narkotyki o wartości miliona euro

Następny

Dodaj komentarz