,

Sycylia – jak zwiedzać wyspę?

przez bedy

Sycylia co roku kusi turystów niezwykłymi krajobrazami, zabytkami i pysznych włoskim jedzeniem. Sprawdź, jak dojechać i jak najlepiej przemieszczać się po wyspie.

Jak dotrzeć na Sycylię?

Najszybciej i najtaniej dolecimy na Sycylię samolotem. Ryanair oferuje połączenia do Palermo z Wrocławia i Krakowa. Do Katanii – miasta położonego u stóp Etny – z Warszawy, Krakowa i Katowic dotrzemy natomiast linią Wizzair. Bilety można upolować w bardzo atrakcyjnych cenach, nawet od 250 zł za lot w dwie strony! Należy jednak pamiętać, że zgodnie z najnowszą polityką tanich linii lotniczych najtańsza taryfa obejmuje wyłącznie mały bagaż podręczny. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, musisz dodatkowo dokupić większy bagaż podręczny bądź rejestrowany, co nieraz podwaja koszt biletu. Lot na Sycylię, w zależności do miejsca wylotu, trwa ok. 2,5-3 godziny.

Dla osób, które panicznie boją się latać mamy dobrą wiadomość. Bezpośrednio z Polski na Sycylię kursuje specjalny autokar. Przejazdy oferuje firma Agat i Trans-Europa, a cena biletu w jedną stronę oscyluje w granicach 400-490 zł.

Na Sycylię z łatwością dopłyniemy także promem. To jedynie rozwiązanie, jeśli podróżujesz samochodem i chcesz przewieźć go na wyspę. Promy wypływają z różnych miast we Włoszech. Ustica Lines obsługuje połączenia z Reggio di Calabria do Mesyny, Salemar z Neapolu, a Grand Navi Veloci z Genui, Rzymu i Livorno.

Jak poruszać się po Sycylii?

Transport publiczny

Na Sycylii istnieje dobrze rozbudowany system komunikacji miejskiej. Na trasach wzdłuż wybrzeża nieprzerwanie królują pociągi – to wygodny, klimatyzowany i stosunkowo tani środek transportu. Przykładowo, za przejazd na trasie Trapani – Palermo (110 km) zapłacimy ok. 8 euro. Bilety na wybrane połączenie z łatwością kupimy w okienku bądź w automatach na stacjach kolejowych.

Korzystanie z autobusów jest nieco bardziej zagmatwane. Na wyspie nie znajdziesz klasycznych przystanków lub dworców autobusowych. Busy najczęściej zatrzymują się tuż przy ulicy. Bilety na przejazd zakupimy w pobliskim barze, agencjach turystycznych, specjalnych punktach bądź u kierowcy. Autobusy są jednak wciąż bardzo popularnym i niedrogim środkiem transportu na Sycylii. Do największych przewoźników należą AST, SEGESTA (obsługuje zachodnią Sycylię), SAIS (na wschodniej, północnej i południowej części wyspy), AUTOLINEE, SAIS Transporti i SALEMI, które zapewniają połączenia z resztą Włoch.

Samochód

Najwygodniejszych sposobem na zwiedzanie Sycylii jest wynajem samochodu. Dysponując autem, szybko i sprawnie dojedziesz w każde wymarzone miejsce. Drogi na wyspie są w dobrym stanie, ale pamiętaj, że przemierzanie (nawet krótkich) górskich szlaków może zająć kilka godzin. Większość autostrad jest bezpłatna, niewielkie sumy zapłacimy za odcinki Katania-Taormina (1 euro), Taormina-Mesyna (1 euro), Mesyna-Cefalu (10 euro) i Cefalu-Palermo (90 centów).

Jazda samochodem po Sycylii może być przygodą samą w sobie. Przejazd piękną drogą widokową z Katanii do Palermo czy samodzielny wyjazd na wulkan Etna? Wypożyczając auto, sam decydujesz, jakie miejsca odwiedzisz i co zobaczysz po drodze. W ułożeniu trasy pomoże Ci blog https://smartblonde.pl, gdzie znajdziesz wskazówki i gotowy plan na zwiedzanie wyspy samochodem.

Promy i statki

W czasie pobytu na Sycylii polecamy zaglądnąć na pobliskie małe wyspy – Stromboli, Salina, Lipari, Panarea czy Favignana to tylko kilka z nich. Transport pomiędzy nimi zapewniają promy i statki. Rezerwując miejsce na promie, masz do wyboru kilka opcji – bilet pokładowy, miejsce w kajucie lub fotel na pokładzie. Pamiętaj, że to, czy rejs się odbędzie jest uzależnione od warunków pogodowych. Warto nie planować go w ostatni dzień podróży, tuż na kilka godzin przed odlotem.

Poprzedni

8 pomysłów na aktywne wakacje we Włoszech – sprawdź!

Co zwiedzić w Wenecji – TOP 10 miejsc które musisz zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz