,

Pizza tuczy? Sprawdź, jak wybrać jej mniej kaloryczną wersję

przez bedy

Masz ochotę na pizzę, ale dbasz o linię? Wcale nie musisz rezygnować z tego włoskiego specjału – wystarczy, że w odpowiedni sposób go „odchudzisz”. Sprawdź, jak wybrać mniej kaloryczny wariant tego dania – to naprawdę jest możliwe.

Polacy uwielbiają kuchnię włoską, czego dowodem są kolejne otwierane pizzerie, takie jak np. Pizzeria 105.Z uwagi na wybierane dodatki, zamawiana pizza faktycznie może być bombą kaloryczną. Wystarczy jednak wprowadzić kilka modyfikacji, aby otrzymać bardziej dietetyczną wersję.

Postaw na cienkie ciasto

Chociaż pizza na grubym cieście jest bardziej sycąca, jest jednocześnie bardziej kaloryczna. Jeżeli więc jesteś na diecie lub po prostu dbasz o sylwetkę, zawsze wybieraj cienkie ciasto.

Zrezygnuj z dodatkowego sera

Każde 100 g sera żółtego to kolejna porcja niepotrzebnych kalorii. Jeżeli chcesz więc odchudzić pizzę, zrezygnuj raczej z podwójnej ilości tego składnika.

Wybieraj przede wszystkim warzywne dodatki

Kaloryczność pizzy zależy przede wszystkim od wybranych dodatków. Im „lżejsze”, tym bardziej dietetyczne będzie danie. Zamiast więc zamawiać pizzę typu quattro formaggi, wybierz warzywne składniki.

Dobrym pomysłem jest np. Pizza Roślinna serwowana w Pizzerii 105. Połączenie kukurydzy, papryki i brokułów pozwoli zmniejszyć kaloryczność tego włoskiego przysmaku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inne dodatki – ważne, aby były mało kaloryczne.

Zastanawiasz się, jak duża jest różnica kaloryczności między poszczególnymi wariantami? Oto kilka przykładowych kalkulacji (dla średniej wielkości pizzy):

  • pizza margherita – to ok. 1120 kcal
  • pizza serowa – może mieć nawet 1500 kcal
  • pizza z brokułami, serem mozzarella, pomidorem i sosem pomidorowym – ok. 1200 kcal
  • pizza hawajska może ok. 1200 kcal.

Zrezygnuj z sosu śmietanowego

Kaloryczność pizzy rośnie przy wyborze wariantu z sosem śmietanowym. Jeżeli zależy Ci na dietetycznej wersji, pozostań przy sosie pomidorowym. Dania w takiej opcji zamówisz m.in. w Pizzerii 105 czy innych popularnych lokalach.

Zrezygnuj z dodatkowych sosów

Chociaż klasyczna włoska pizza jest pozbawiona dodatkowych sosów, Polacy uwielbiają sos czosnkowy czy koperkowy. Większość z nich jest na bazie majonezu, co podnosi kaloryczność posiłku. Zrezygnuj więc z sosów, wracają do tradycji w spożywaniu pizzy.

Jak jeszcze odchudzić pizzę?

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby pizza dostarczała mniej kalorii? Warto:

  • zjeść mniejszą liczbę kawałków
  • zrezygnować z promocji typu 2 pizze w cenie 1.

Korzystając z powyższych wskazówek, zamówiona przez Ciebie pizza z pewnością będzie mniej kaloryczna. Dzięki temu możesz ją zjeść bez wyrzutów sumienia.

Poprzedni

Gdzie na wakacje do Włoch, TOP najciekawszych miejsc we Włoszech

Namibia – w poszukiwaniu niesamowitych doznań

Następny

Dodaj komentarz