,

Włochy: 50-lecie inauguracji nieukończonej autostrady

przez Patrycja Kaminska

Grupa mieszkańców i polityków z południa Włoch w atmosferze irytacji i oburzenia postanowili uczcić 50-lecie wciąż nieukończonej autostrady na trasie Salerno – Reggio Calabria.

Niedokończona autostrada A3, po której przejazd na wielu odcinkach jest zmorą kierowców z powodu zwężeń i licznych utrudnień, jest we Włoszech przedmiotem dyskusji, apeli, ale i drwin oraz żartów. W programie zapowiedzianego na ten weekend „jubileuszu” półwiecza jest między innymi uroczysty przemarsz z wielkim urodzinowym tortem na jednym z nieukończonych odcinków.


Na liczącej 450 kilometrów autostradzie między regionami Kampania a Kalabria, po którym jeżdżą każdego dnia dziesiątki tysięcy samochodów, otwartych jest nadal 13 małych placów budowy. Na wielu jednak prace nie są prowadzone, ponieważ od lat brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji.


Obecnie szacuje się, że potrzeba jeszcze ponad 3 mld euro, przede wszystkim na dokończenie prac na ostatnich 59 kilometrach. Dotychczas zaś wydano na budowę 10 mld euro. Minister rozwoju gospodarczego Corrado Passera obiecał niedawno, że autostrada zostanie ukończona, prawdopodobnie w 2013 roku.

Poprzedni

Włoski dziennik katolicki zaniepokojony premierą nowego iPhone

Co trzeci młody Włoch mieszka w domu rodzinnym

Następny

Dodaj komentarz