Zamknięto darmową szkołę włoskiego dla imigrantów

Proboszcz parafii Reggio Emilia zadecydował o eksmisji szkoły z parafialnego budynku. Szkoła języ-kowa „Passaparola” oferowała darmowe kursy włoskiego dla obcokrajowców, jednak teraz nie mają oni gdzie odbywać lekcji.

Sale, w których odbywały się bezpłatne lekcje włoskiego dla Afrykanów, Polaków, Rumunów, Chińczyków oraz imigrantów z 60 innych krajów, należały do miejscowej parafii, która zadecydowała o przeznaczeniu ich na inne cele. Obecnie zajęcia w szkole „Passaparola” zostały zawieszone i nie zapowiada się na znalezienie zastępczego budynku.

W lekcjach uczestniczyło ponad 500 imigrantów, a nauczyciele włoskiego pracowali za darmo. Wszyscy są zbulwersowani, a uczniowie podkreślają fakt, iż niezwykle trudno jest znaleźć darmowe kursy na podstawowym poziomie, zaś szkoła „Passaparola” dawała im taką możliwość i do tego funkcjonowała bez zarzutu.

Jednakże proboszcz parafii w Reggio Emilia, który zadecydował o eksmisji, nie przedstawił żadnych argumentów. Powiedział tylko, że sale te zostaną przeznaczone na działalność duszpasterską.

Włochy nadal pogrążone w bezrobociu i kryzysie

Wypadek w południowych Włoszech