Włochy nadal pogrążone w bezrobociu i kryzysie

We Włoszech sytuacja bezrobotnych, zarówno samych Włochów, jak i imigrantów, wygląda coraz gorzej.

Przeciętnie, aby znaleźć pracę bezrobotny Włoch musi obecnie przeznaczyć około 15 miesięcy, jak wynika ze statystyk. Włosi rzadko udają się do biur pośrednictwa i starają się szukać pracy na własną rękę, a także korzystając ze znajomości i pomocy przyjaciół.

Nie tylko wśród samych Włochów sytuacja jest dramatyczna. Kraj ten, niegdyś raj dla emigrantów, teraz stał się przekleństwem obcokrajowców, którzy z biegiem czasu coraz bardziej popadają w bezrobocie. Szacuje się, że ponad 300 tysięcy imigrantów jest bez pracy.

Włoska metoda na znalezienie pracy jest dość tradycyjna – najlepiej poprzez znajomości i przyjaciół. Niewiele osób ufa biurom pośrednictwa, które uważa się za nieefektywne. Jedynie 3,7 procent osób znajduje pracę dzięki pośredniakom.

Na tle Europy Włochy są na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o czas poszukiwania zatrudnienia po wcześniejszym zwolnieniu –  średnio wynosi on 15 miesięcy, zaś w Hiszpanii aż 16 miesięcy. Dla porównania, w innych krajach Unii, takich jak Wielka Brytania czy Polska, bezrobotni znajdują pracę już po 8 miesiącach.

Włochy: chińskie zabawki skonfiskowane z powodu zagrożenia dla dzieci

Zamknięto darmową szkołę włoskiego dla imigrantów