Boże Narodzenie po włosku

Włoskie święta są silnie zakorzenione w religii i opierają się na kilku kluczowych momentach, poczynając od dnia Niepokalanego Poczęcia aż do przybycia Trzech Króli, czyli święta Epifanii.

Włoskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia są bardzo zróżnicowane i bogate. Włoskie święta to nie tylko dzieci przebrane za pasterzy czy uroczyste msze z udziałem papieża oraz budowanie żłóbka. Podobnie jak w innych krajach Włosi obdarowują się prezentami i jedzą tradycyjne potrawy, wśród których nie może zabraknąć ryb, mięsa, makaronu oraz oczywiście świątecznego ciasta panettone.

Włoskie święta rozpoczynają się już 8 grudnia, wraz z dniem Niepokalanego Poczęcia, a kończą się 6 stycznia. Wcześniej świętuje się Novenę, czyli 9-dniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie – wówczas włoskie dzieci chodzą od domu do domu przebrane za pasterzy.

Na południu Włoch oraz w Rzymie można także spotkać ulicznych grajków zwanych Zampognari. Podczas włoskich świąt nie może zabraknąć także Presepi, czyli bożonarodzeniowych szopek. Jednym z kluczowych elemntów jest równiez uroczysta msza na placu Świętego Piotra z udziałem papieża.

Kosz delikatesów z dóbr odebranych mafii świątecznym hitem

Czy technologia może ułatwić życie w Rzymie?