Co się stało podczas tegorocznych świąt?

przez Nasz Swiat

Siedząc przy świątecznym stole nie myślimy, że czas w trakcie Bożego Narodzenia nie staje w miejscu. Zobacz co wydarzyło się podczas tegorocznej Gwiazdki.

24 grudnia
Po tym, jak w samą wigilię Bożego Narodzenia tysiące pasażerów utknęło na europejskich lotniskach, od 25 grudnia  linie lotnicze przywracały odwołane wcześniej połączenia. Jednak dla tysięcy pasażerów początek świąt oznaczał nocleg na łóżku polowym na lotnisku, z daleka od rodziny i przyjaciół.
***
Włoscy anarchiści przyznali się do wysłania 23 grudnia przesyłek bombowych do ambasad Szwajcarii i Chile w Rzymie. W eksplozjach w obu tych placówkach ranne zostały dwie osoby. Wiadomość od anarchistów z ruchu Nieformalna Federacja Anarchistyczna (Fai), który przyznał się do ataków, znaleziono w miejscu jednej z eksplozji.
***
Wigilia dla polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie nie była spokojna. Pod jednym z rosomaków – wozów bojowych, którymi żołnierze wyjeżdżają na patrol – eksplodował ładunek wybuchowy. Nie ma zabitych, ale są ranni.
***
W wywiadzie dla trzech największych stacji telewizyjnych, Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Donald Tusk kierował się emocjami, kiedy mówił o raporcie MAK na temat katastrofy smoleńskiej. Tusk powiedział, że rosyjski raport jest „nie do przyjęcia dla strony polskiej”. – Chciałbym przypuszczać, że to były emocje i reakcja na wewnątrzpolityczne perypetie, z jakimi zmaga się Polska – skomentował Miedwiediew.
***
Na uroczystości odsłonięcia szopki, papież Benedykt XVI zapalił w swoim oknie w Pałacu Apostolskim świeczkę pokoju. Następnie uczynił nią znak krzyża i pobłogosławił zebranych na Placu Św. Piotra wiernych. Potem, o 22.00, odprawił pasterkę w watykańskiej bazylice, gdzie modlił się o pokój w targanym konfliktami świecie.
Zwyczaj zapalenia świeczki pokoju wprowadził w Wigilię 1981 roku Jan Paweł II, na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu przez komunistyczne władze stanu wojennego. Benedykt XVI utrzymał ten zwyczaj.
***
Figury z Filipin stanęły koło Świętej Rodziny w wielkiej szopce na Placu świętego Piotra, która została uroczyście odsłonięta w Wigilię Bożego Narodzenia. Szopka ma 300 metrów kwadratowych. Warto przypomnieć, że w 1997 roku w szopce na placu przed bazyliką watykańską i koło choinki z Tatr stanęły figury górali podarowane przez władze Zakopanego.
***
Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia na Litwie po raz pierwszy była dniem wolnym od pracy. Z propozycją ustanowienia Wigilii dniem świątecznym wystąpili socjaldemokraci, a ich inicjatywa 10 grudnia w Sejmie została poparta zdecydowaną większością głosów.

25 grudnia
W pierwszy dzień Bożego Narodzenia Belgia pobiła własny rekord długości kryzysu politycznego. Negocjacje nad powołaniem nowego rządu po czerwcowych wyborach przeciągają się dłużej niż trwały rekordowo dotąd długie rozmowy po poprzednich wyborach w 2007 r. Pierwszy dzień świąt był 195.
***
Mieszkańcy Neapolu spędzili Boże Narodzenie wśród ponad 1400 ton niewywiezionych śmieci. Mimo wielu obietnic premiera Silvio Berlusconiego nie udało się rozwiązać przed świętami trwającego od września kryzysu śmieciowego. Szczególnie zasypane odpadkami są ulice w centrum miasta. Nieco lepiej jest na peryferiach.
***
25 grudnia 1989 roku, po najkrwawszym w Europie obaleniu komunistycznych rządów, wykonano wyrok na Nicolae Ceausescu. Pierwszy sekretarz Rumuńskiej Partii Komunistycznej zginął ze swoją żoną Eleną. 21 lat później, w pierwszy dzień świąt rumuńscy komuniści na grobie składali hołd swojemu dyktatorowi.

26 grudnia
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Benedykt XVI podjął obiadem grupę 250 biednych i bezdomnych, podopiecznych dziesięciu rzymskich ośrodków, prowadzonych przez zgromadzenie Misjonarki Miłości, założone przez błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty. Na obiad w atrium watykańskiej Auli Pawła VI papież zaprosił nie tylko ubogich Włochów, ale także imigrantów, wśród nich muzułmanina z Etiopii i Chińczyka.
***
Spór o stawki płacy za pracę w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia był powodem 24-godzinnego strajku motorniczych londyńskiego metra. Związek zawodowy Aslef chce, by motorniczowie otrzymali potrójną stawkę dzienną i dodatkowo wolny dzień.

Poprzedni

Buon Natale e felice Anno Nuovo!

89 tysięcy euro na pomoc dla Veneto. Podsumowanie wyników świątecznej zbiórki … na autostradzie

Następny

Dodaj komentarz