,

La Mole Antonelliana i Muzeum Kinematografii w Turynie, co zobaczyć?

przez bedy

Mole Antonelliana to najwyższy zabytek stolicy Piemontu – Turynu. Mierzy 167 metrów i jest zarówno najważniejszym jak i najpiękniejszym punktem panoramy miasta. To dzięki Mole nikt się w Turynie nie zgubi, a ci, którzy oglądają miasto z wysoko położonych wzgórz, dokładnie wiedzą gdzie wskazać centrum Turynu.

Jak powstał Mole Antonelliana

Prace nad powstaniem wieży trwały około 27 lat, zostały ukończone w 1889 roku. Początkowym zamierzeniem architekta było zbudowanie budynku, w którym mieściłaby się synagoga. Dziś jest tam Narodowe Muzeum Kinematografii, które przyciąga miłośników filmu z całego świata.

Mole to arcydzieło Aleksandro Antonelliego, architekta z Nowary, którego nazwisko do dziś nosi zabytek. Ciągłe zawody w konstruowaniu najwyższych, najdłuższych i największych budowli przyświecały również dziełom Antonelliego. Po 10 latach budowę przerwano z powodów finansowych, a budynek przekazano władzom miasta.

Narodowe Muzeum Kinematografii

Dziś La Mole to nie tylko przepiękna, zabytkowa wieża, to również Museo Nazionale Del Cinema, wyjątkowe pod względem bogactwa zebranych kolekcji, wymieniane jako jedno z największych na świecie.

Muzeum Kina rozłożone jest na sześciu poziomach. Na każdym z nich czeka na zwiedzających masa niespodzianek. Można oglądać plakaty reklamujące najlepsze filmy, elementy scenografii, stare projektory.

Co jakiś czas można się natknąć na duże, zawieszone na suficie ekrany, na których bez przerwy wyświetlane są najlepsze produkcje filmowe. Jest miejsce, które pozwala na zobaczenie siebie samego na ekranie. Wystarczy wejść na mały rowerek i chwilę popedałować by już po chwili ujrzeć siebie w latającym balonie z „80 dni dookoła świata” lub na skuterze prosto z 6 części „Gwiezdnych Wojen”.

Muzeum to skarbnica filmowych rekwizytów – to tam można znaleźć bieliznę Marilyn Monroe, pelerynę Supermana, maski postaci z „Gwiezdnych Wojen”. Wszystko to oglądamy w specjalnie wystylizowanej grze świateł, przy umiejętnie dobranej muzyce, krocząc po czerwonych dywanach muzeum. W jednej z największych sal są porozstawiane fotele, na których można się wygodnie rozłożyć i obejrzeć jeden z ulubionych filmów.

Kolejną atrakcją Muzeum jest bez wątpienia winda, która dowozi turystów na sam szczyt La Mole. Winda jest przezroczysta i niejednemu już napędziła stracha. Warto jednak zaryzykować, ponieważ widok z wierzchołka wieży jest naprawdę warty uwagi.

Ze względu na duże kolejki w okresie wakacyjnym warto wybrać się do Muzeum Kinematografii wiosną lub wczesną jesienią.

Więcej praktycznych informacji o Narodowym Muzeum Kinematografii w Turynie znajdziesz tutaj.

Praktyczny przewodnik po Mole Antonelliana

Poprzedni

Erasmus w Cagliari

Mediolan klasyfikuje się na 10 miejscu pod względem najdroższych miast świata

Następny

Dodaj komentarz