,

Wulkan Wezuwiusz (Vesuvio) – praktyczne informacje

przez bedy

Przeraża wielkością i straszy często wydobywającym się dymem, to właśnie Wezuwiusz. Jest najbardziej znanym w Europie wulkanem i znajduje się na liście pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata.

Gigant Wezuwiusz

Kiedy znajdujesz się w Neapolu gigant ten na pewno zwróci twą uwagę i będziesz chciał się do niego zbliżyć. Jak? Otóż z Pompei czy też Ercolano można wsiąść w autobus bezpośrednio jadący na Wezuwiusz, najprawdopodobniej również z Neapolu są organizowane takie autobusy jednak nie jestem tego do końca pewien.

Historia Wezuwiusza

 

Pewien natomiast jestem historii tego wulkanu. Swoje początki datuje na około 16 tys. lat temu.

Wezuwiusz jest jak gdyby złączony z Monte Somma (Somma to pradawny wygasły już wulkan jak się przypuszcza to właśnie po zawaleniu się krateru Sommy wytworzyła się działalność sejsmiczna Wezuwiusza). Najbardziej wzmożonym okresem aktywności wulkanu były lata 1631-1872.

Wysokość Wezuwiusza

to ok. 1281 m n.p.m., jego głębokość natomiast to 230 m, a średnica 550-650 m.

Zniszczenie Pompejów przez Wezuwiusza

Najbardziej tragicznym dniem w historii był wybuch z 24 sierpnia 79 kiedy to zniszczone zostało miasto Pompei (Pompeje) – o których piszemy w swych publikacjach – jak również Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany dn. 13 marca 1944 r.

Wezuwiusz dziś

Aktualnie Wezuwiusz zaliczany jest do wulkanów drzemiących, ale poglądy na temat jego ewentualnej aktywności są zróżnicowane. Jedni badacze twierdzą, że jest już wulkanem wygasłym, inni, że jest to tylko kolejny etap spokoju, po którym nastąpią kolejne erupcje.

Lapilli, piaski jak i inne produkty wulkaniczne

Będąc już na Wezuwiuszu zwrócimy uwagę na pewno na lapilli, piaski jak i inne produkty wulkaniczne o przeważającej czerwonawej kolorystyce. Warto wspomnieć iż wiele mieszkańców tego regionu posiada tam uprawy warzyw i owoców ze względu na urodzaj przywulkanicznych gleb.

Widok z Wezuwiusza

Widok natomiast z tego wulkanu jest tak zachwycający że chciałoby się tam wracać w nieskończoność. Widać cały Neapol ale i zatokę Neapolitańską. To na pewno będzie jedno z ciekawych punktów twojej przygody w regionie Kampania.

Wezuwiusz – gdzie spać?

Jako że osobiście od paru lat jeżdżę do Włoch postanowiłem stworzyć listę najlepszych miejsc do spania w okolicach Wezuwiusza.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w okolicach Wezuwiusza

Poprzedni

Zwyczaje i Obyczaje we Włoszech

Capri, jak dostać się na Capri, ceny na Capri, plaże publiczne na Capri

Następny

Dodaj komentarz