,

Mieszkanka Rzymu chce odzyskać oszczędności z 1916 roku

przez Patrycja Kaminska

102-letnia mieszkanka Rzymu odnalazła książeczkę oszczędnościową sprzed prawie stu lat. Miała na niej 25 lirów. Obliczono, że obecnie suma zaoszczędzonych pieniędzy, wraz z odsetkami, urosła do 100 tysięcy euro.

Jak podaje włoski dziennik „Il Messaggero”, w 1916 roku 7-letnia wówczas mieszkanka Rzymu otrzymała od swojego ojca książeczkę mieszkaniową, założoną na jej imię i nazwisko. Ojciec dziewczynki wyruszał właśnie na wojnę, ale przedtem wpłacił na książeczkę swój żołd, czyli 25 lirów. Niestety zginął w walce.

 

Niedawno staruszka odnalazła zapomnianą książeczkę w domu swojego ojca, w miejscowości L’Aquila, w Abruzji. Miało to miejsce tuż po 102. rocznicy jej urodzin. Postanowiła odzyskać pieniądze i powierzyła całą sprawę dwóm rzymskim adwokatom doświadczonym w pozyskiwaniu zapomnianych oszczędności z dawnych książeczek.

 

Nie jest to jednak odosobniony przypadek, we Włoszech często zdarza się, że ktoś odnajduje starą książeczkę oszczędnościową i pragnie odzyskać pieniądze. Jednak tym razem sytuacja jest wyjątkowa, gdyż depozyt ma prawie 100 lat. Jego aktualną wartość oszacowano na 100 tysięcy euro.

Poprzedni

Włosi mają już swój wydział rady miejskiej do spraw

Sycylijski wulkan Etna znów wybuchł

Następny

Dodaj komentarz