,

„No Monti Day”

przez Patrycja Kaminska

Ulicami Wiecznego Miasta przeszła manifestacja pod hasłem „No Monti Day” skierowana przeciw rządowi obecnego premiera Włoch Mario Montiego.

W ostatnią sobotę w Rzymie miały miejsce protesty antyrządowe pod hasłem „No Monti Day”, w których wzięło udział ponad 150 tysięcy osób, w tym między innymi działacze ruchów społecznych, komuniści oraz młodzież.

 

Manifestacje przebiegły dość spkojnie, pomimo obaw, że powtórzy się historia sprzed roku, kiedy podczas podobnej demonstracji doszło do starć i incydentów. Tym razem burmistrz Rzymu Gianni Alemanno apelował do manifestantów o spokój i szacunek dla miasta oraz o to, by nie dopuścili do powtórzenia się gwałtownych zamieszek z października zeszłego roku. Wcześniej na trasie pochodu zamknięto sklepy, zaś siły porządkowe zostały postawione w stan najwyższej gotowości

 

Pochód zorganizowały lewicowe stowarzyszenia i ruchy społeczne oraz organizacje studenckie, sprzeciwiające się polityce rządu Mario Montiego, która ich zdaniem prowadzi jedynie do zubożenia społeczeństwa i wzrostu bezrobocia oraz coraz większych trudności na rynku pracy.

Poprzedni

Włoscy sejsmolodzy pójdą do więzienia za nieprzewidzenie trzęsienia ziemi

Włoski kościół sprzeciwia się świętowaniu Halloween

Następny

Dodaj komentarz