,

Pomimo kryzysu włoscy posłowie zarabiają najwięcej w Europie

przez Patrycja Kaminska

Kryzys nie dotyka wszystkich, przynamniej we Włoszech. Nie widać go na pewno we włoskim parlamencie. Posłowie w tym kraju zarabiają średnio 16 tysięcy euro miesięcznie i jest to najwyższa pensja wśród europejskich parlamentarzystów.

Średnia pensja włoskich parlamentarzystów wynosi 16 tysięcy euro, nie licząc sumy, którą każdy poseł dostaje na prowadzenie biura i opłacenie współpracowników, a która wynosi 3690 euro.

 

Miesięczna pensja włoskiego posła składa się z sumy podstawowej, która wynosi 11283 euro dla każdego z 630 posłów. Do tego należy dodać diety w wysokości 3505 euro oraz inne dodatki na środki transportu wynoszące 1332 euro.

 

Oznacza to, że pensje włoskich senatorów i deputowanych są znacznie wyższe niż w innych krajach europejskich. We Francji parlamentarzyści zarabiają 13 tysięcy euro, w Niemczech 12 tysięcy euro, a w Hiszpanii 4600-5000 euro.

 

Jednak włoscy posłowie prawdopodobnie nie będą długo cieszyć się takimi zarobkami. Raport opracowany przez Istat – włoski instytut statystyczny, dotyczący zarobków posłów ma posłużyć jako podstawa do obniżek pensji. To jeden z punktów programu oszczędnościowego zapowiedzianego przez nowego premiera Włoch Mario Montiego.

Poprzedni

Włoskie małżeństwo popełnia samobójstwo

Palio

Następny

Dodaj komentarz