Praca we Włoszech dla Polaków

przez redakcja

Z dniem 31 lipca 2006 r. władze włoskie otworzyły rynek pracy dla obywateli polskich, wobec czego w celu podjęcia zatrudnienia nie jest już wymagane zezwolenie z urzędu pracy.

Istnieje natomiast obowiązek meldunkowy (obowiązek ten dopełnia osoba, która udzieliła gościny zgłaszając w ciągu 48 godzin miejscowej policji fakt pobytu cudzoziemca pod wskazanym adresem). Osoby przebywające w celu innym niż turystyczny powinny w ciągu 8 dni od daty wjazdu zgłosić się w najbliższym komisariacie policji i złożyć wniosek o wydanie karty pobytu (carta di soggiorno) obywatela UE, jeśli ich pobyt we Włoszech przekroczy 90 dni. Trzeba mieć ze sobą następujące dokumenty:

• aktualny paszport lub dowód tożsamości,
• 2 zdjęcia paszportowe,
• wypełniony formularz,
• zaświadczenie o celu pobytu,
• zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym,
• w przypadku łączenia rodzin dodatkowo akty stanu cywilnego przetłumaczone na język włoski.

Karta pobytu jest wydawana na okres 5 lat lub odpowiednio do celu pobytu (dla studentów na okres jednego roku). Pozwolenie na pobyt stały można uzyskać po 5 latach pobytu na podstawie karty pobytu obywatela UE. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie:

www.welfare.gov.it oraz www.ambasciatapolonia.it Informacji szczegółowych udziela również włoskie Ministerstwo Pracy i Polityk Społecznych:
Ministero del Lavoro e delle Politiche Sociali
Direzione Generale per l’Immigrazione
Via Fornovo 8 – 00192 Roma
Tel. 0636754780 (od 9.00 do 12.00)
Fax 0636754769
e-mail [email protected]

Wolne miejsca pracy we Włoszech można znaleźć w przemyśle chemicznym, opiece społecznej, ochronie zdrowia, edukacji, administracji, ubezpieczeniach, handlu detalicznym, rolnictwie. Polacy chętnie widziani są też w takich zawodach, jak: pielęgniarka, robotnik budowlany, pomoc domowa, opiekunka do dzieci.

W sezonie czekają na Polaków oferty pracy przy zbiorze cytrusów i winogron, a także dla kucharzy. Pracę sezonową najłatwiej znaleźć: w nadmorskich miejscowościach (branża hotelarska i gastronomiczna); na południu kraju – na plantacjach warzyw i owoców; na północy kraju – w winnicach, sadach oraz w ośrodkach narciarskich. Polecane strony internetowe dotyczące pracy we Włoszech (niestety w języku włoskim): www.jobonline.it, www.stepstone.it, <a

Poprzedni

Włochy

Prowadzenie firmy we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz