,

Tanie podróżowanie do Włoch – co trzeba wiedzieć?

przez bedy

Włochy to jeden z ulubionych kierunków urlopowych Polaków. Amatorom historii i sztuki oferują wspaniałe zabytki i muzea wypełnione bezcennymi obrazami i rzeźbami. Miłośników dobrej kuchni czarują prawdziwą pizzą, niezliczoną ilością makaronów, owoców morza i znanych na cały świat deserów. To idealne miejsce na rodzinne wakacje nad ciepłym morzem, a także ferie na stokach Alp i Apeninów. Zdecydowanie najkorzystniej jest wybrać się do Italii samolotem. Lot z Warszawy do Rzymu zajmuje ok. 2,5 godziny, podczas gdy pokonanie 1800 km samochodem to co najmniej 19 godzin jazdy.

Coraz większy wybór

 

Nic dziwnego, że linie lotnicze oferują liczne połączenia do Włoch. Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, w zależności od przewoźnika i terminu wylotu. Najtańsze kierunki to Mediolan, Rzym i Bolonia. Koszt przelotu z Warszawy zaczynasię od 83 zł w jedną stronę. Trochę droższe są bilety do Neapolu, Wenecji i Pizy. Natomiast mniej popularne kierunki – Triest czy Bolzano to zdecydowanie większy wydatek.

Im wcześniej, tym taniej

 

Istnieje kilka sposobów, by obniżyć cenę biletu. Przede wszystkim w liniach lotniczych, podobnie jak w całej branży turystycznej, istnieje zasada „im wcześniej, tym taniej”. Warto korzystać z ofert first minute i już w marcu zaplanować wakacje. Ta sama reguła dotyczy ofert last minute – loty zarezerwowane w ostatniej chwili są tańsze, ale nie mamy gwarancji, że dostaniemy bilety dla wszystkich członków rodziny.

Warto również śledzić oferty na stronach przewoźników i porównywarek cen lotów. Często pojawiają się sezonowe okazje czy jednorazowe akcje umożliwiające kupno biletu za niewielkie pieniądze.

Bez dodatkowych opłat

 

Decydując się na podróż tanimi liniami lotniczymi, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami, które nie są wliczone w cenę biletu, takimi jak opłata za bagaż i odprawę. Na szczęście i tych wydatków można uniknąć. Odprawiając się on-line, zazwyczaj nie ponosimy żadnych opłat. Należy jedynie pamiętać, by zrobić to w odpowiednim terminie (kilka dni przed odlotem) i wydrukować bilet, z którym od razu możemy przystąpić do odprawy na lotnisku.

Wiele osób wyjeżdża na weekendowe zakupy lub służbowo do Mediolanu albo w celach pielgrzymkowych do Rzymu. Warto wtedy ograniczyć bagaż do darmowego bagażu podręcznego. Jego waga nie może przekraczać 5 kg. Wbrew pozorom to wystarczająco dużo, by spakować rzeczy potrzebne w ciągu dwóch dni. Należy jednak pamiętać, że na pokład samolotu nie można wnosić cieczy i aerozolów, a także ostrych i łatwopalnych przedmiotów.

Jeśli zaś podróżujemy w dwójkę, można po prostu wykupić jeden dodatkowy bagaż zamiast dwóch. Jego waga to zazwyczaj 15-20 kg, na krótki wypoczynek, np. w Toskanii, gdzie w sezonie letnim nie musimy martwić się nagłą zmianą pogody i profilaktycznie pakować ciepłych ubrań, to w sam raz.

Wybór lotniska

 

Kupując bilet lotniczy do Włoch, należy wziąć pod uwagę, że duże włoskie miasta dysponują kilkoma portami lotniczymi. To, że kupiliśmy bilet do Mediolanu, nie oznacza, że wylądujemy w tym mieście. Do wyboru mamy lotniska położone kilkadziesiąt kilometrów dalej, w miastach Bergamo i Malpensa. Bilet na lotnisko Linate, znacznie bliższe centrum Mediolanu, jest o kilkaset złotych droższy od dwóch pozostałych. Na szczęście porty lotnicze mają dobrą komunikację autobusową lub pociągową z najbliższymi miastami.

Do Włoch – tylko samolotem!

 

Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę cenową i do Włoch polecieć samolotem. To zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób pokonania tak dużej odległości. Wyjątkowo komfortowe i niedrogie połączenia z Polski do Włoch oferuje narodowy włoski przewoźnik Alitalia.

Poprzedni

Wysokie kary za zbliżenie się do włoskiej rezydencji Clooney’a

Taniec kobiety syreny na 40 metrach głębokości

Następny

Dodaj komentarz