,

Bergamo Citta Alta, co zobaczyć?

przez bedy

Około 50 km od Mediolanu znajdziecie państwo malowniczo położone Bergamo z przepięknym starym miastem nazywanym Bergamo Alta.Miasto słynie przede wszystkim z ogromnej liczby piekarni i niezwykle dużej liczby antykwariatów. Oczywiście to nie wszystko, wisienką na torcie będzie spacer po ”Citta Alta”, która oczaruje was swoimi wąskimi uliczkami.

Citta Alta

Może o samym Bergamo opowiem państwu przy innej okazji,dzisiaj skupie się na Bergamo Alta pieszczotliwie nazywaną przez bergamaskich ”Citta Alta”

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Bergamo

Jak dojechać do Citta Alta 

Do miasta na wzgórzu dostaniemy się kolejką zw stacji na Vittorio Emanuele lub samochodem, niestety albo raczej na całe szczęście wjazd samochodów jest ograniczony  w  dni świąteczne do starego miasta więc zachęcam do pozostawienia samochodu na parkingu i do udania się na pieszą przechadzkę po starym mieście

Kościół San Michele al Pozzo Bianco

Wysiadając z kolejki znajdziecie się na Piazza Mercato delle Scarpe albo możecie się także spotkać z nazwą Mercato Vecchio. W lewym górnym rogu placu możecie podziwiać Chiostro di San Francesco z tego właśnie miejsca udamy się via Porta Dipinta gdzie znajduje się przepiękny kościół San Michele al Pozzo Bianco w którym możecie zobaczyć przepiękne średniowieczne freski miedzy innymi Lorenza Lotto.

Porta San Giacomo

Idąc dalej  w prawo dojdziemy do parku Fara przy byłym Monastero di San Agostino, natomiast udając się na lewo dojdziemy do przepięknej bramy Porta San Giacomo ,która prowadzi do dolnego miasta.

Palazzo Medago Albani, kościół Sant’ Eufenia, Parco delle Rimebranze

Co jeszcze można zobaczyć w ”Citta Alta”? Na pewno będąc już przy Porta San Giacomo zachęcam was do wycieczki po Palazzo Medago Albani z 1783 r. Powróćmy znowu na Piazza delle Scarpe aby udać się tym razem w stronę Rocca najbardziej wysuniętej twierdzy obronnej w ”Citta Alta” z 1331 r. na wzgórzu Santa Eufenia, tu też możecie zobaczyć kościół Sant’ Eufenia z 1006 roku oraz Parco delle Rimebranze z którego rozciąga się przepiękna panorama na dolna część miasta.

Muzeum i Kościół San Rocco

W tej części można zobaczyć również Muzeum, a nim eksponaty upamiętniające Spedizione dei Mille, które było ściśle związane z Zjednoczeniem Włoch. Tu taka mała ciekawostka, gdyż to właśnie bergamaschi byli największą częściom Armi Garibaldiego.Po drodze zobaczymy jeszcze Kościół San Rocco z 1513 roku z freskiem Madonny z Dzieciątkiem.

Kawiarnia Cavour w Citta Alta

Z ulicy San Rocco przejdziemy dalej ulicą Gombito ,słynną z wielu przepięknych małych sklepików i barów, zachęcam was do zatrzymania się w najpiękniejszej kawiarni w  ”Citta Alta” – Cavour, po czym dojdziemy via San Rocco do Piazza San Pancrazio a tu czeka na nas sporo atrakcji.

Obok Kościoła św.  Pankracego i przepięknej fontanny zobaczymy także wieże Gambita, jest to najwyższa z wieży górnego miasta. Trochę dalej na via Donizetti i via Lupo można podziwiać średniowieczne kamienice wśród nich:Palazzo dell’Arciprete i Palazzo Pacchiani.

Piazza Vecchia

Piazza Vecchia nazwana przez Corbusier’a  ”najpiękniejszym placem Europy” ma dla nas takie atrakcje jak Biblioteca Civica, Palazzo della Raggione czy Fontana del Contarini. Oprócz tego zobaczymy także Palazzo del Podesta z 1340 roku oraz Campanone czyli jedna z wież ”Citta Alta” z której po dziś dzień o 22.00 h jest wystrzeliwane 100 strzałów na pamiątkę zamknięcia bram miasta w nocy.

Piazza Duomo

Przechodząc przez wejście kamienicy della Raggione znajdziemy się na Piazza Duomo, to właśnie tutaj skupione są najważniejsze budowle ”Citta Alta”. Duomo, które zachwyca swoja architekturą, Kościół Santa Maria MaggioreCapella Colleoni oraz Battistero.

Muzeum Archeologiczne

Warto wybrać się również w stronę Torre del Campanella oraz Torre dell Adalberto z XII w. Po drodze zachęcam was do wstąpienia do Muzeum Archeologicznego oraz do Muzeum Przyrodniczego Enrico Caffi.

Colle di San Vigilio

To jeszcze nie wszystkie atrakcje miasta na górze, z Colle Aperto kolejką możemy wyjechać około 500 metrów na  Colle di San Vigilio jest to najwyższy punkt Bergamo Alta z którego możemy podziwiać przepiękna panoramę Bergamo Alta oraz Bassa (dolna) oraz możemy tu zobaczyć piękny średniowieczny zameczek.

Viale delle Mura

Powracając na Colle Aperto możemy przespacerować się viale delle Mura, który ma 5 km długości podziwiając przepiękne widoki albo powrócić  do stacji kolejki kończąc nasz spacer po ”Citta Alta”.

Jak dojechać do ”Citta Alta”?

Piazzale Marconi (Stazione FF.SS.) lub z Porta Nuova autobus 1 + kolejka(funicolare)
samochodem: V.le Papa Giovanni XXIII –
V.le V. Emanuele – Porta S. Agostino – Viale delle mura

Gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bergamo w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bergamo.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Bergamo

Poprzedni

Dwie Perły Sycylii – Palermo i Syrakuzy, co zobaczyć, przewodnik, mapy

Gesu Nuovo w Neapolu, praktyczne informacje, zwiedzanie, historia

Następny

Dodaj komentarz