,

Dwie Perły Sycylii – Palermo i Syrakuzy, co zobaczyć, przewodnik, mapy

przez bedy

Sycylia to magiczne miejsce, kiedy po raz pierwszy postanowiłam wybrać się na wyspę nie myślałam, że potrafi mnie aż tak oczarować…. Przepiękne widoki, zabytkowe miasta i przepyszna sycylijska kuchnia to tylko nie które z atrakcji tej największej na morzu Śródziemnym wyspy.

Palermo piękna stolica Sycylii

Jak już wspomniałam we wstępie Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i siódma co do wielkości wyspa Europy. Sycylia jest najbardziej rozciągniętym włoskim regionem o specjalnym statusie, którego stolicą jest przepiękne Palermo. Miasto przede wszystkim kojarzone jest z włoską mafią ale zapewniam was, że to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Wyspa zamieszkała jest przez około 5 milionów osób, to dość mało w stosunku do obszaru, który zajmuje ale dzięki temu możemy podziwiać przepiękne krajobrazy nie skażone działalnością człowieka.

Katedra w Palermo

Moja podroż po wyspie zaczęłam właśnie od stolicy regionu czyli wcześniej wspomnianego Palermo tu warto chociaż na chwile zatrzymać się przy Duomo, Ogrodzie Botanicznym, Chiesa di San Francesco, Chiesa di Santa Maria dello Spasimo, Castello di Maredolce.

Teatro Massimo

W Palermo znajduje się też największy włoski teatr czyli Teatro Massimo, jeden z większych teatrów lirycznych w Europie.

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych odwiedzenia, gdyż Palermo ma całą masę kościołów i kamienic ,które naprawdę są warte uwagi.

Piazza Pretoria

Zapraszam was do spaceru po pięknych placach miasta: Piazza Pretoria z przepiękna fontanną po środku.

Quattro Canti czy Piazza di Indipendenza

Quatro Canti czy Piazza di Indipendenza na przeciwko Zamku Królewskiego.

Porta Felice

Porta Nuova

W mieście znajduje się także kilka bram: Porta Felice, Porta Nuova itd, katakumby oraz pełne egzotycznych roślin parki.

Giardino della Zisa

Giardino della Zisa,w którym możecie zobaczyć system basenów i akweduktów jeszcze z czasów arabskich oraz zamek Zisa.

Targowa mapa Palermo – najlepsze targi w Palermo

Ostatnim miejscem do którego chcę was zachęcić będą antyczne palermitańskie targi czyli:

Targ il Capo w Palermo

Targ Ballaro w Palermo

Targ Vucciria w Palermo

Mercato delle Pulci

Gdzie spać – Palermo?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Palermo w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Palermo.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Palermo

Syrakuzy

Zostawmy jednak przepiękne Palermo i udajmy się do Syrakuzy, to czwarte co do wielkości sycylijskie miasto. Jeśli ktoś z was oglądał ”Singbada -żeglarza z 7 mórz ” to  pewnie przypomni sobie historie związana z tym właśnie miastem. To właśnie tu posądzono Singbada o kradzież Księgi Prawdy z pałacu Proteusza, Singbad ma tylko jedną szanse aby ocalić od śmierci przyjaciela, czy mu się to uda? ale zostawmy legendę 7 mórz i powróćmy do rzeczywistości 🙂

Syrakuzy w 2005 roku zostały wpisane na listę Unesco, kiedyś w dalekiej przeszłości było to największe i najładniejsze ”greckie” miasto.

Katedra katolicka w Syrakuzy

To właśnie tutaj znajduje się najstarsza Katedra katolicka i największy ołtarz ofiarny na świecie (200 m x 23 m).

Teatr grecki w Syrakuzach

Teatr grecki w Syrakuzach jest najlepiej zachowanym teatrem w Europie i jednym z większych (140 m szerokości).

Muzeum Archeologiczne w Syrakuzach

W mieście znajduje się też największe Muzeum Archeologiczne w Europie imienia Paolo Orsi.

Port Syrakuzy

Port Syrakuzy to chyba jeden z najstarszych portów datuje swoje powstanie na około 714 rok p.n.e, jeśli dodam, że w antycznych czasach miasto liczyło ponad milion mieszkańców to można sobie tylko wyobrazić jak musiało być ważne w tamtych czasach, miejscowe katakumby ustępują co do wielkości tylko rzymskim na świecie.

Katakumby w Syrakuzach

Syrakuzy to tak piękne miasto ,że zachwycało się nim wielu z wielkich ludzi starożytności wśród nich Cyceron czy Tukidydes, nie zabrakło również i współczesnych autorów którzy w swoich dziełach opiewali piękno tego miejsca. Nakręcono tu także wiele filmów jednym z moich ulubionych jest film Giuseppe Tornatore ”Malena” z Moniką Bellucci w roli tytułowej czy wszystkim znana ”Ośmiornica 8 ” z Michele Placido.

Gdzie spać – Syrakuzy?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Syrakuzy.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Syrakuzy

Jak widzicie Syrakuzy to przepiękne antyczne miasto ,które możne dzisiaj nie jest taka potęgą jak w odległych wiekach, jednak może warto poszukać śladów po ”Białej Księdze ” z przygód dziarskiego Singbada:).

Poprzedni

Stoisko polskie na targach CAMPIONARI w Padwie

Bergamo Citta Alta, co zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz