Urbania. Befana bawi się dobrze – jak co roku!

przez Malgorzata Karkota

Urbania, 6 stycznia – dziś ostatni dzień barwnych i hucznych obchodów Narodowego Święta Befany. W ciągu ostatnich pięciu dni mieszkańcy miasteczka Urbania w prowincji Pescaro i liczni odwiedzający uczestniczyli w wesołych pochodach na cześć staruszki na miotle, widowiskach, konkursach i odwiedzali stoiska z produktami regionalnymi.

O  niepowtarzalnej włoskiej tradycji związanej ze świętem Trzech Króli i samej postaci
Befany,  poczciwej czarownicy, przynoszącej dzieciom prezenty właśnie 6 stycznia – miłośnicy Włoch i kultury włoskiej na pewno wiedzą niejedno. Zawsze można też uzupełnić wiedzę tutaj – jedna z redaktorek naszego portalu przygotowała mnóstwo wyczerpujących i ciekawych informacji!

W programie imprezy w Urbanii znalazł się m.in. poczęstunek lokalnymi łakociami i winami, jak też innymi produktami typowymi dla regionu. Występy lokalnych muzyków, loteria, różne gry i zawody. A także zwiedzanie domku Befany, konkurs na najlepsze przebranie za poczciwą czarownicę i kolorowy pochód Befan uliczkami historycznego centrum Urbanii.

Była to już czternasta edycja Święta Narodowego Befany, którego obchody w ubiegłym roku przyciągnęły ponad 50 tysięcy zwiedzających. Tak duży sukces jest możliwy co roku dzięki współpracy m.in. Gminy Urbania, Regionu Marche, Prowincji Pesaro Urbino i wielu organizacji lokalnych. A także dzięki temu, że organizatorzy festy nie zapominają nigdy o podstawowym elemencie tego przedsięwzięcia, klimacie magii i baśni, który jednakowo wywołuje uśmiech na twarzach dorosłych i dzieci.

Udine. 29-latek zmarł na ospę wietrzną: lekarze przesłuchiwani

Tragedia z biedy. Noworodek zmarł z zimna w centrum Bolonii