,

Wielkie wycieczkowce oblegają Wenecję: czy miasto jest zagrożone?

przez Patrycja Kaminska

Do Wenecji przypłynęło w ostatni weekend dziewięć wielkich statków wycieczkowych. Wywołują one coraz większy sprzeciw Włochów.

Przeciwko wpływaniu ogromnych wycieczkowców w historycznym centrum miasta protestują nie tylko mieszkańcy, ale też sławni Włosi, między innymi piosenkarz Adriano Celentano, który głosi, że te statki „zabijają Wenecję” i pod tym hasłem nawołuje do sprzeciwu. W tym celu słynny piosenkarz wykupił całą stronę w jednym z najważniejszych włoskich dzienników „Corriere della Sera”.


Niezadowolenie z obecności statków w centrum Wenecji wzmogło się jeszcze po ubiegłorocznej katastrofie wycieczkowca Costa Concordia. Przeciwnicy wielkich statków podają jako argument, że Wenecja jest zbyt cenna i należy dbać o jej unikalne zabytki, a wycieczkowce bezpośrednio im zagrażają, wpływając do samego centrum.


Protestujący próbują zwrócić uwagę wszystkich zadając pytanie: jakie byłyby skutki gdyby Francesco Schettino, kapitan Concordii, popełnił ten sam błąd w pobliżu weneckich zabytków?

 

Poprzedni

Przechwycono nielegalnych imigrantów zmierzających do Włoch

Nowe normy bezpieczeństwa dla weneckich gondoli

Następny

Dodaj komentarz