,

Zabytkowe książki zrabowane z najstarszej biblioteki w Neapolu wracają do domu

przez Monika Pietryga

Mowa o bezcennych woluminach, skradzionych z biblioteki Girolamini, skonfiskowanych przez niemiecką prokuraturę w domu aukcyjnym w Monako. Wśród nich oryginalne wydania prac Galileusza i Kopernika.

W wyniku decyzji niemieckiej prokuratury powróciły do Włoch wielowiekowe dzieła skradzione z XVI-wiecznej biblioteki Girolamini w Neapolu.

Ponad 500 książek i manuskryptów skonfiskowanych w maju 2012 roku w domu aukcyjnym w Monaco, gdzie miały być wystawione na sprzedaż, zostało uroczyście złożonych w ręce prokuratora Neapolu Vincenzo Piscitelli. Następnie, przewieziono je samolotem do Rzymu, skąd powrócą w zacisze biblioteki neapolitańskiej.

Wartość zrabowanych egzemplarzy szacuje się na ok 2,5 mln euro. Wśród cennych woluminów znajdują się pierwsze oryginalne wydania traktatów o astronomii Galileusza i Mikołaja Kopernika.

W handel zabytkowymi dziełami zamieszany był sam wicedyrektor biblioteki Marino Massimo de Caro, który z pomocą pośredników, doprowadził do zniknięcia ze zbiorów biblioteki Girolamini tysięcy książek.

Poprzedni

Ferie w narciarskim stylu

Ducati przedstawia najnowszy model motocyklu GP15

Następny

Dodaj komentarz