W tym roku przypada 67 rocznica wyzwolenia Włoch od faszyzmu przez antyfaszystowską partyzantkę. Jak co roku święto to staje się okazją do różnego rodzaju polemik i manifestacji. Według jednych wydarzenie to jest nagminnie umniejszane, a przed drugich wyolbrzymiane.
25 kwietnia każdego roku świętuje się we Włoszech Rocznicę Wyzwolenia Włoch (L’Anniversario della Liberazione d’Italia), zwaną także Świętem Wyzwolenia (Festa della Liberazione), Rocznicą Oporu (L’Anniversario della Resistenza) lub po prostu „25 kwietnia”.
Dzień ten reprezentuje przełomowy moment w historii Włoch i upamiętnia koniec panowania faszystów, co nastąpiło 25 kwietnia 1945 roku, wraz z końcem II wojny światowej. Datę 25 kwietnia wybrano umownie, gdyż wtedy miało miejsce wyzwolenie Mediolanu i Turynu. Następnie, do 1 maja całe północne Włoch zostały wyzwolone.
Wyzwolenie Włoch zapoczątkowane 25 kwietnia 1945 roku położyło kres dwudziestoletniemu okresowi dyktatury faszystowskiej na Półwyspie Apenińskim, a także uważane jest za symboliczny koniec II wojny światowej. Od 1946 roku dzień 25 kwietnia jest obchodzony jako święto narodowe i w wielu miastach odbywają się przedstawienia i manifestacje upamiętniające wydarzenia z 1945 roku.