,

Czym jest Treno della Memoria?

przez Patrycja Kaminska

Treno della Memoria (Pociąg Pamięci) ma w tym roku swoją siódmą edycję. Pomysł narodził się z chęci przybliżenia młodym Włochom historii zagłady z okresu II wojny światowej i oddać hołd jej ofiarom. Inicjatywa ta proponuje jej uczestnikom edukacyjną podróż do tamtych czasów poprzez wizytę w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i innych miejscach związanych z holocaustem.

Treno della Memoria ma głównie cele edukacyjne. Przede wszystkim, ma za zadanie przybliżyć jego uczestnikom historię holocaustu poprzez odwiedzenie między innymi obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W niektórych edycjach przewidziana jest także wizyta w dawnym getcie żydowskim w Krakowie.

 

Pociąg Pamięci organizowany jest także po to, aby pamięć o tragicznych wydarzeniach z II wojny światowej nie zaginęła. W wydarzeniu co roku biorą udział młodzi ludzie z różnych regionów Włoch. W tegorocznej edycji do Krakowa mają przyjechać cztery pociągi.

 

Treno della Memoria odbywa się w ostatnich dniach stycznia i pierwszych dniach lutego i związane jest z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (Il Giorno della Memoria). Dzień ten uchwalony został 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski. Datę obchodów wyznaczono na 27stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

 

Dla młodych Włochów wizyta w Oświęcimiu i zapoznanie się z historią zagłady to dość mocne doświadczenie, które wywołuje w nich silne uczucia i na długo zapisuje się w pamięci.

Poprzedni

Odszkodowanie dla każdego pasażera Concordii

Trzęsienie ziemi w okolicach Parmy

Następny

Dodaj komentarz