,

Florencja: skandal wywołany zdjęciami hitlerowców w witrynie sklepu

przez Patrycja Kaminska

Wielkie zamieszanie wywołał właściciel sklepu jubilerskiego we Florencji, który wystawił na swojej witrynie zdjęcia hitlerowskich zbrodniarzy, którzy uciekli po wojnie do Ameryki Południowej. Sprawą zainteresowały się władze miejskie i w efekcie nakazano jubilerowi usunąć fotografie.

Gianfranco Pampaloni przygotował kontrowersyjną witrynę, aby wziąć udział w konkursie w związku z odbywającym się we Florencji festiwalem muzycznym, którego temat brzmiał „Z Europy środkowej do Ameryki Południowej”.

 

Pomysłowy jubiler twierdzi, że nie było jego celem obrażenie społeczności żydowskiej czy nieposzanowanie ofiar holokaustu, jednak jego wyjaśnienia nie przyniosły skutku i Pampaloni spotkał się z natychmiastową reakcją władz – nakazano usunięcie zdjęć z witryny w terminie 7 dni od jej wystawienia.

 

Wystawa rzeczywiście jest odważna i budzi mieszane emocje, a jubiler zinterpretował temat w festiwalu w dość kontrowersyjny sposób. Na witrynie przedstawione są zdjęcia hitlerowskich zbrodniarzy, m.in. Klausa Barbie, Adolfa Eichmanna, Josefa Mengele, którzy po II wojnie światowej schronili się w Ameryce Łacińskiej. Dodatkowo właściciel umieścił w witrynie hitlerowski mundur oraz futerał na skrzypce, aby zaznaczyć, że zbrodniarze ci byli muzykami.

Poprzedni

Wiec pod rzymskim Panteonem po zamachu na włoskie liceum

„Wirus nieszczęścia”

Następny

Dodaj komentarz