,

Językowi włoskiemu grozi przeobrażenie się w „italenglish”

przez Patrycja Kaminska

Językowi Dante Alighieri grozi przeobrażenie się w „italenglish” i to w samym sercu Włoch, gdzie nawet sam szef rządu Mario Monti wyznaje w jednym z wywiadów, że ma „sense of humor” w angielskim stylu, nie wspominając już o jego częstych lekcjach ekonomii przeznaczonych dla osób anglojęzycznych.

Szczególnie słownictwo ekonomiczne we włoskim jest pełne terminów pochodzących z języka angielskiego, takich jak „spread”, „spending review”, „bond”, „soft skills” czy „fiscal compact”. W niemal każdym włoskim dzienniku można natknąć się na te słowa.

Skąd ta popularność angielskiego we włoskim? „Język angielski ma monopol językowy na świecie i stał się już językiem uniwersalnym”, wyjaśnia językoznawca z Uniwersytetu w Salerno, Sergio Lubello. „Angielski idealnie przyjmuje się we Włoszech, ponieważ język włoski pozbawiony jest kulturowej polityki językowej.”

Ponadto, jak twierdzi Sergio Lubello, niektórym Włochom wydaje się, że mówią po angielsku, a w rzeczywistości znają tylko kilka słów w tym języku. Młodzi Włosi używają na co dzień takich słów pochodzenia angielskiego jak „computer”, „weekend” czy „drink”.

Poprzedni

Czysta woda we włoskich kąpieliskach

Włoscy archeolodzy są coraz bliżej odkrycia tajemnicy Giocondy

Następny

Dodaj komentarz