,

Jubileusz: papież Franciszek otwiera Świętą Bramę Bazyliki Świętego Piotra: uścisk z Benedyktem XVI

przez bedy

Plac przed Bazylią Świętego Piotra został otwarty dla turystów jeszcze przed 6.30 rano. Rok Jubileuszowy zostal rozpoczęty oficjalnymi obchodami. Franciszek: Kościół musi odzyskać swój misyjny charakter na wzór dobrego Samarytanina. Ratzinger przekracza próg kościoła zaraz za swym nastepcą.

Pietnaście lat od ostatniego Roku Jubileuszowego, Franciszek otwiera najsłynniejszą na świecie Świętą Bramę i zapisuje nową stronę na kartach księgi swego Pontyfikatu. Jest to pierwszy raz, gdy w wydarzeniu uczestniczy także były papież Benedykt XVI i pierwsze rozpowszechnione na tak dużą skalę wydarzenie w życiu Kościoła.

 

Poprzedzona krótką inauguracją w Bangui, wraz z otwarciem Świętej Bramy w Republice Środkowoafrykańskiej, 8 grudnia jest dniem dającym początek jubileuszu w samym sercu chrześcijańskiego świata. Tuż przed 6.30 wierni mogli wejść na teren Placu, po uprzedniej rutynowej kontroli bezpieczeństwa.

 

Bergoglio namawia do porzucenia strachu. O 9.30, przed bazyliką, rozpoczęłą się msza z udziałem papieża. Podczas homilii, Franciszek namawiał do „wyzbycia się strachu, gdyż ten, kto żyje w miłości, nie musi się bać”. Następnie podkreślił, że „przejście przez Świętą Bramę oznacza odkrycie głębi łaski Pana, który przygarnia każdego i z każdym ma osobistą relację. Nie ma racji ten, kto uważa, że grzechy są karane poprzez sąd boski, bez podkreślenia, że są one odpuszczane poprzez jego łaskę.” Teraz jest czas Kościoła na misję, którą należy ponownie podjąć, „z tą samą werwą i entuzjazmem”, aby wyjść naprzeciw każdemu człowiekowi, gdziekolwiek żyje: w swym mieście, w swym domu, w swoim miejscu pracy”: „Gdziekolwiek jest choć jedna osoba, tam Kościół ma swoje powołanie w głoszeniu Dobrej Nowiny. To jest właśnie duch Dobrego Samarytanina, którego przywołuje na myśl papież Franciszek za Pawłem VI i proponuje jako motto obecnego Roku Jubileuszowego.

 

Uścisk dwóch papieży

Wyczekiwany rytuał otwarcia Świętej Bramy odbył się chwilę po 11.00 w atrium Bazyliki, gdzie papież Franciszek spotkał się z papieżem Benedyktem XVI, z którym wymienił uścisk. Bergoglio odmówił modlitwę, a następnie zaśpiewano Psalm 117. Po uroczystym otwarciu i przejściu przez bramę Franciszka, podążył za nim Benedykt XVI wraz ze swym sekretarzem Georgiem Gaensweinem. Za nimi przez bramę przeszli kardynałowie, biskupi , inni przedstawiciele kościołów oraz wierni.

Poprzedni

BilBOLBul: IX edycja Miedzynarodowego Festiwalu komiksów w Bolonii zakończona

Nadchodzą chuligani z Legii: nocne zamieszki, aresztowania i ranni

Następny

Dodaj komentarz