Niemieccy naukowcy: jezioro Garda wcale nie takie czyste

Jak wynika z najnowszych badań niemieckich uczonych z Uniwersytetu w Bayreuth, jedno z najsłynniejszych włoskich jezior wcale nie jest takie czyste jakby się wydawało.

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Bayreuth pod przewodnictwem  postanowili zbadać stan czystości wody jednego z najbardziej popularnych jezior we Włoszech. Alpejskie jezioro Garda uchodzi bowiem za niezwykle czyste, a woda w nim wydaje się krystaliczna.

Jezioro to położone jest w północnych Włoszech, pomiędzy Wenecją a Mediolanem. Okoliczne miejscowości znane są z dużego ruchu turystycznego, czemu sprzyja łagodny klimat.

Jak podają niemieccy badacze, największe i uznawane za najczystsze jezioro Włoch w rzeczywistości jest poważnie zanieczyszczone olbrzymim stężeniem cząsteczek pochodzących z tworzyw sztucznych. Zawierają one substancje chemiczne, które po wieloletniej koncentracji w organizmach ludzi i zwierząt mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet powodować nowotwory.

Nowe normy bezpieczeństwa dla weneckich gondoli

Włoska pasta coraz mniej popularna?