,

Rzym: spór o „kłódki miłości” na moście Milvio

przez Patrycja Kaminska

W Rzymie wybuchła niedawno dość niecodzienna kłótnia. Chodzi o most Milvio, na którym od jakiegoś czasu zakochani zawieszają kłódki, mające symbolizować ich miłość.

Zwyczaj ten nie wziął się z nikąd. Inspiracją dla zakochanych przyczepiających kłódki na moście była książka „Tylko Ciebie chcę” autorstwa Federico Moccia, napisana w 2006 roku. Niedługo po publikacji bestsellera powstała jego ekranizacja i mniej więcej wtedy zrodziła się tradycja przyczepiania kłódek przez zakochanych na moście Milvio nad Tybrem, a z biegiem czasu zwyczaj przeniósł się też na inne mosty. Moda na kłódki miłości zawitała także do Polski – zainteresowanym polecamy spacer po Kładce Bernatce w Krakowie.

 

Obecnie kłódek jest tak dużo, że według władz Rzymu psują wizerunek miasta i wyglądają po prostu jak wielka góra złomu. Dlatego też, niedawno usunięto kłódki z mostu Świętego Anioła i innych zabytków, przy wielkim sprzeciwie fanów powieści i internautów. Protesty nie ustały i w końcu w tej sprawie zdecydował się zainterweniować burmistrz Wiecznego Miasta – Gianni Alemanno. Poprosił on o wypowiedzenie się na ten temat autora książki Federico Moccia i znalezienie jakiegoś rozwiązania problemu.

 

Pisarz jak do tej pory nie opowiedział się jednoznacznie ani po stronie władz chcących usunąć kłódki, ani nie poparł protestujących internautów. Powiedział tylko, że nie spodziewał się, że jego książka i film mogą mieć taką siłę oddziaływania i że zapoczątkują zwyczaj, który zyska taką popularność.

Poprzedni

Włoscy producenci AGD przeniosą się do Polski?

Włoski student był zbyt pilny

Następny

Dodaj komentarz