Ulgi na podręczniki oraz stypendia na rok szkolny 2009-2010

Pomimo kryzysu ekonomicznego, uczniowie włoskich szkół będą mogli skorzystać z wielu ulg. Sprawdź ile możesz zaoszczędzić na podręcznikach!
Rzym

Na najbliższy rok szkolny Comune di Roma i Regione Lazio przeznaczyło na ulgi na podręczniki szkolne 15% więcej pieniędzy w porównaniu z poprzednimi latami. W roku ubiegłym rodzice mogli zaoszczędzić 50% kosztów na zakup podręczników, w roku bieżącym aż 65%.

Wraz z ulgami rośnie także liczba rodzin, które będą mogły skorzystać z ww. ulg; zostanie przyznanych 51 tysięcy tzw. „buoni libro” i 85 tysięcy „buoni borse di studio”.

Uczniowie szkoły podstawowej (ok. 140.000), także i w tym roku szkolnym, będą mogli korzystać z darmowych podręczników, których koszt pokryje w całości Miasto.

Pierwszoklasiści otrzymają trzy podręczniki: czytanki, podręcznik do nauki języka angielskiego i do religii (z podręczników tych będzie można skorzystać także w kolejnych latach szkolnych). Uczniom klas drugich przysługiwać będą 2 książki: czytanki i podręcznik do nauki języka angielskiego. Trzecioklasiści korzystać będą mogli jedynie z darmowego podręcznika do nauki języka angielskiego, a dla uczniów klas czwartych przewidziano aż 4 podręczniki bezpłatne. Z trzech darmowych podręczników będą mogli korzystać natomiast uczniowie klas piątych.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, I i II stopnia, których wskaźnik ISEE nie przekracza 10.632.94 euro, będą mogli skorzystać z ulg na podręczniki oraz otrzymać stypendia, których wysokość będzie uzależniona od klasy, do której będą uczęszczać oraz od obecności na lekcjach. Także uczniowie szkół podstawowych, będących członkami rodzin, których wskaźnik ISEE nie przekracza 10.632.94 euro rocznie będą mogli skorzystać ze stypendium.

Wysokość stypendiów dla uczniów szkół podstawowych:

– 1 klasa: 95 euro;

– 2 – 5 klasa: 55 euro.

Wysokość ulg na podręczniki dla uczniów szkół ponadpodstawowych I stopnia:

– 150 euro dla uczniów klas pierwszych;

– 75 euro dla uczniów klas drugich;

– 75 euro dla uczniów klas trzecich.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych II stopnia będą mogli otrzymać 170 euro w pierwszej klasie, 110 euro w drugiej i 95 euro w trzeciej klasie.

Stypendia dla uczniów szkół ponadpodstawowych I stoppia: 150 euro dla pierwszoklasistów i 90 euro dla uczniów klas drugich i trzecich. Dla szkół ponadpodstawowych II stopnia zapewniono stypendia uczniom klas pierwszych w wysokości 170 euro, 110 dla klas trzecich i 95 euro dla klas drugich, czwartych i piątych.

Mediolan

Również w Mediolanie przewidziano ulgi na zakup podręczników szkolnych dla uczniów zarówno szkół państwowych, jak i prywatnych.

Bony książkowe zostaną rozprowadzone bezpośrednio w szkołach i nie będzie trzeba, jak do tej pory, składać wniosku o ich przyznanie.

Z ulg na zakup podręczników szkolnych będą mogli skorzystać uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych I i II stopnia, którzy zameldowani są w Comune di Milano od conajmniej dwóch lat.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych I stoppia będą mogli skorzystać z ulg:

– 200 euro w klasie pierwszej;

– 80,00 euro w klasie drugiej;

– 90,00 euro w klasie trzeciej

Bonów na podręczniki będzie można użyć tylko w księgarniach, które podpisały porozumienie z Comune di Milano.

Domowa nalewka z cytryn.

Porady psychologiczne dla czytelników Naszego Świata