,

Włoski rynek pracy w 2009 i na początku 2010. 380 tysięcy mniej zatrudnionych

przez Magdalena Jurkowska

Zatrudnionych w średniej roku 2009 i w porównaniu do 2008 jest mniej o 380 tysięcy. To pierwszy tak wyraźny spadek od 1995 roku jak informuje włoski Istat. Stopa bezrobocia wzrosła średnio do 7,8% z 6,8% w stosunku do średniej z 2008 roku.

W średniej roku 2009 – podkreśla Istat (włoski Główny Urząd Statystyczny) zatrudnienie redukuje się na bazie rocznej o 1,6% (-380 tysiecy). Z mocą szczególnie dużą zatrudnienia mężczyzn (- 2% równe 274 tysięcy jednostek) łączy się ta mniej znacząca kobiet 1% czyli 105 tysięcy jednostek. Spadek zatrudnienia koncentruje się na południu (-3% czyli 194 tysięcy jednostek), ale jest wysoki także na północy (-1,3 równe 161 jednostek mniej), podczas gdy pozostaje umiarkowany w centrum (-0,5 czyli 25 tysięcy jednostek mniej).

Rezultat negatywny analizy zatrudnienia w posumowaniu wydobywa znaczącą redukcję komponentu włoskiego (-527 tysięcy) zrównoważoną wzrostem, jednak w rytmie wolniejszym niż w przeszłości, zatrudnienia cudzoziemców (+147 tysięcy wśród których 61 tysięcy mężczyzn i 86 tysięcy kobiet).

W całości roku 2009 pracowało 23 miliony i 025 tysiące na odsetek zatrudnienia całościowego 57,5% (-1,2 punktów procentowych na średnią 2008).

Czwarty trymestr 2009 bezrobocie 8,6 %, szczytowe notowanie od 2001  i  o 428 tysięcy zatrudnionych mniej

Stopa bezrobocia w czwartym trymestrze2009 wzrosła do 8,6 % ( dane statystyczne bez seasonal adjustment, czyli bez sezonowych fluktuacji), poziom najwyższy od 2001 roku. Odsłania to Istat, podkreślając że bez pracy osiągnęli liczbę 2,145 milionów jednostek, 369 tysięcy więcej w stosunku do tego samego okresu 2008.

W czwartym trymestrze 2009 liczba zatrudnionych we Włoszech zmniejszyła się o 428 tysięcy w stosunku do tego samego okresu 2008. Analizuje to Istat podkreślając że chodzi o spadek 1.8 % i że w okresie było przy pracy 22,922 tysięcy osób.

Spadek zatrudnienia w czwartym trymestrze- podkreśla Istat- koncentruje się na południu z 193 tysięcy miejsc mniej (-3%) podczas gdy na północy redukcja dotyczy 207 tysięcy miejsc w stosunku do czwartego trymestru 2008 odpowiada spadkowi 1,7%. W centrum saldo negatywne zatrudnionych to 27 tysięcy miejsc czyli 0.6%. Wzrost liczby osób w poszukujących pracy koncentruje się natomiast na północy z 219 osób w stosunku do 369 tysięcy, podczas gdy na południu bez pracy jest tylko 51 tysięcy. To także na wskutek efektu braku wiary, co do możliwości znalezienia pracy, która spowodowała na południu spadek o 142 tysięcy jednostek sil pracy ogólnie (zatrudnieni plus bezrobotni) w stosunku do okresu 2008 roku. Strata zatrudnienia w czwartym trymestrze (-428 tysięcy) to synteza bardzo silnego spadku komponentu włoskiego (-530 tysięcy) wobec bardzo silnego wzrostu, pomimo że dużo wolniejszego w stosunku do przeszłości cudzoziemców. Istat rozpowszechnił dziś także dane definitywne o bezrobociu w styczniu 2010 uaktualniając stopę bezrobocia ( dane statystyczne bez seasonal adjustment, czyli bez sezonowych fluktuacji) z 8,4 % na 8,5 %.

Sacconi: dane średnie dotyczące zatrudnienia niższe od Strefy Euro

– Dane średnie dotyczące bezrobocia we Włoszech w 2009 (7,8%) są niższe o 1,6 punktów od tych strefy Euro. Potwierdza to Minister Pracy Maurizio Sacconi komentując dane rozpowszechnione przez Istat o czwartym trymestrze 2009 i średniej roku. Sacconi podkreśla, że spadek zatrudnienia był złagodzony przez fakt, że około milion pracowników skorzystało z amortyzatorów społecznych „które  zagwarantowały przetrwanie miejsc pracy.”.

Rok 2009 – podkreśla Sacconi – będzie zapamiętany „dzięki gwałtownemu zahamowaniu ekonomii światowej zdeterminowanej przez nieufność i upadek zapotrzebowania. We Włoszech – mówi- upadla przede wszystkim  produkcja przemysłowa przeznaczona na eksport i w konsekwencji zmniejszyły się godziny pracy”.

Gorsze dane od włoskich – kontynuuje mają liczne kraje wśród których Francja, Szwecja, Hiszpania, gdzie przewyższa 18% i w samych Stanach Zjednoczonych w 2009 roku zarejestrowano bezrobocie 9.3%.

W generalnym obrazie negatywnym 2009- według ministra „trzeba zaznaczyć wzrost zatrudnionych wśród osób starszych powyżej 55 lat jako prawdopodobna konsekwencja reformy Maroni opieki społecznej. Rynek pracy w 2009 roku – ciągnie- utrzymał relatywna dynamikę ponieważ według danych Inps 54% z tych, którzy stracili prace, znaleźli inną w tym samym roku. Dobra ochrona dorosłych pozwoliła podtrzymać rodziny i wraz z nimi spoistość społeczną. Sacconi zapowiada, ze Rząd zwoła stół Państwa, Regionów i partii społecznych w sprawie amortyzatorów społecznych „zaraz po formacji rad regionalnych, nie tylko żeby zweryfikować pozostałe środki na amortyzatory wobec rzeczywistego zaangażowania autoryzowanych „kas” ale przede wszystkim, żeby urzeczywistnić nowe wytyczne w kwestii kształcenia do „znajomości sytuacji produkcyjnej” pracowników i żeby wylansować specyficzny plan zatrudnienia najmłodszych poprzez okresy próbne praktyki i umowy praktyk”.

Tramonti: dane o zatrudnieniu lepsze niż w Europie

„Nie wiedziałem jeszcze ostatnich danych dotyczących zatrudnienia rozpowszechnionych przez Istat, ale potwierdzam to co juz mówiłem w poprzednich dniach, to znaczy ze dane średnie w naszym kraju są zasadniczo lepsze od innych krajów i ze dane włoskie są lepsze od średniej europejskiej”.

Tak minister Ekonomii Giulio Tremonti, w Interporto Nola z okazji spotkań elektoralnych w celu poparcia kandydata  rzędowego Stefano Caldoro, odpowiedział na zapytania żeby skomentować ostatnie dane w kwestii zatrudnienia.

„Ostatnie dane, które nas dotyczą – dodał – to te odnośnie bezrobocia na poziomie 8,6%, podczas gdy średnia europejska przewyższa 10%. Nie zaprzeczam, ze jest kryzys, mówiłem o nim  jako pierwszy jeszcze w czasach, kiedy nie było podejrzeń, ze nadejdzie, ale bezrobocie w innych krajach dochodzi niekiedy do 20%. Stwierdzam ponownie – zakończył minister- są to dane, które wolelibyśmy żeby były inne, ale są lepsze w stosunku do pozostałych”.

Poprzedni

Wybory regionalne 2010: około 10 tysięcy osób w Mediolanie z Beppe Grillo

Jak żyć po włosku

Następny

Dodaj komentarz