,

Wybrzeże Amalfitańskie, TOP 4 najpiękniejszych miejsc, co zobaczyć, plaże

przez redakcja

Wybrzeże Amalfitańskie czyli Costa Amalfitana – to nazwa drogi we Włoszech (region Campania), wiodącej z Sorrento przez Amalfi do Salerno. Moim zdaniem jest to jedno z najbardziej uroczych miejsc w Europie, gdzie możemy zobaczyć jak Apeniny stromo zanurzają się w morzu Tyreńskim.

Samochodem przez wybrzeże Amalfitańskie

Jadąc z północy mijamy Neapol i Sorrento których urok blednie przed tym co zobaczymy później. Trasa wiedzie wąskimi półkami skalnymi, przeważnie dość wysoko nad poziomem morza, dzięki czemu podziwiamy widoki, które czasami zapierają dech w piersiach.

Chciałoby się zatrzymać auto aby popatrzeć, lecz najczęściej nie ma gdzie stanąć. Droga jest wąska, z licznymi zakrętami i tunelami. Byłem tam w maju, jest to chyba najpiękniejszy okres do zwiedzania.

Góry pokryte są świeżą i czystą zielenią gęsto utkaną kwiatami. Noclegi, stosunkowo bez problemów (w maju) hoteliki tańsze i droższe często wklejone w skały na wzór jaskółczych gniazd. Z drogi ich nie widać, trzeba wychylić się za barierę aby zobaczyć 5 – 7 pięter wlepionych kaskadowo w skałę, niekiedy jest to 7 – 9 pięter spadających kaskadami aż do morza.

Positano

Positano pierwsza znacząca miejscowość na Amalfitanie. Miasto położone na stromym zboczu gór. Tylko niewiele ulic przeznaczonych jest do ruchu kołowego, pozostałe to strome uliczki piesze lub schody. Moim zdaniem Positano jest najładniejszą miejscowością na trasie Amalfitany.

Wąskie urocze uliczki, niezliczone kafejki i tawerny, piękne widoki zarówno z góry jak i z dołu miasta, czyste morze, długi szlak spacerowy wzdłuż wybrzeża wiedzie pięknie położoną półką skalną z tunelami wykutymi w skałach.

Szlak ten kończy się hotelem z tawerną i plażą zakończoną basztą na skale. Z plaży tej tunelem skalnym prowadzi szlak do windy wjeżdżającej do górnych części miasta.

Z portu Positano można popłynąć w krótki rejs na Capri lub do Amalfi.

Plaża w Positano

Plaża w Positano nie jest zbyt wielka, piasek w kolorze lekko szarawym przypomina o działalności nie tak odległego Wezuwiusza.

Positano – gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Positano w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Positano.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Positano

Praiano

Praiano Niewielka lecz niezwykle urocza miejscowość na trasie Amalfitany. Największą atrakcją Praiano jest Night-club Africana. Wprawdzie na początku maja jeszcze nieczynny mimo to polecam odwiedzenie tego miejsca.

Tuż za kończącą się zabudową Praiano, przed kolejnym tunelem jest znak „AFRICANA” kierujący w prawo, ostro w dół. Zjeżdżamy do małej zatoczki rybackiej z niewielką plażą z dominującymi pionowo skałami.

Plaża w Praiano

 

Następnie półką wykutą w skale idziemy brzegiem zatoki, po drodze kawiarenki i tawerny (polecam smakoszom ryb i owoców morza). Za cyplem skalnym, w naturalnej grocie do której częściowo wpływa morze, znajduje się Night-club, w jego skład wchodzi również zamontowane na sieciach nad morzem miasteczko wodne z licznymi atrakcjami.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Praiano

Pogerola

Pogerola i inne małe miejscowości położone nieco wyżej od Amalfitany, (jadąc na południe trzeba zjechać z trasy w lewo). A zjechać warto.

Są to urocze miasteczka zawieszone w skalnej krainie zapomnienia, gdzie czas sjesty opróżnia uliczki z nielicznych przechodniów. Skrawki ogródków w ziemi skradzionej górom, kwitną zielenią winorośli. Kolory starych pasteli kryją spękane tynki domostw. Są to niewątpliwie bardzo romantyczne miejsca z których roztaczają się niezwykle rozległe widoki na okoliczne góry, stare zameczki ze zdziczałymi parkami, wijące się w dole serpentyny dróg i tkwiące gdzieś w dole morze, które z tej wysokości i przy ciągle trwającym koncercie cykad, wydaje się być bezgłośne.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Pogerola

Kiedy jechać na wybrzeże Amalfitańskie

Maj w Campanii, to okres dojrzewania cytrusów. Na plantacjach cytryn ( małe poletka na półkach skalnych), można dostrzec uprawy pokryte gęstą siatką chroniącą owoce przed nadmiernym słońcem.

Nieomal w każdym miejscu, przy drodze, na parkingach, na straganach miejskich można kupić niezwykle dorodne cytryny. Specjalnością tego regionu jest likier cytrynowy, sprzedawany w wymyślnie ozdobnych butelkach. Likier należy pić mocno schłodzony.

Amalfi

Największe nie licząc mniej atrakcyjnego Salerno, miasto na trasie Amalfitany. Największą atrakcją turystyczną jest około XIII-wieczna katedra w stylu arabskim. Budowla imponująca z licznymi arkadami i bogatym wystrojem wnętrz.

Miasto położone na zboczu góry, dość ruchliwe, dużo turystów, urocze uliczki z głębokimi podcieniami. Dość duży port z możliwością odbycia rejsów wycieczkowych. Dalej Amalfitana biegnie przez równie atrakcyjne widokowo miejsca, aż do Salerno.

To miasto odbiega już charakterem od opisanych wyżej miejscowości, bardziej przypomina współczesne metropolie, lecz nie zniechęcam do jego zwiedzenia. Należy tylko pamiętać, że w przeciwieństwie do poprzednich miejscowości, w porze sjesty pozamykane jest tam dosłownie wszystko, biada więc spragnionemu lub głodnemu.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Amalfi

www.mojewyprawy.pl

Poprzedni

Wyspy Tremiti, La Caprara, San Nicola i San Domino, co zobaczyć, przewodnik

Wspomnienia z wakacji: Sardynia

Następny

Dodaj komentarz