,

Miasteczko Św. Walentego

przez Malgorzata Karkota

Jest znany chyba na całym świecie – Św. Walenty, czyli święty zakochanych, ale też i patron umbryjskiego miasteczka Terni. Miłość pod każdą postacią, wyrażana na różne sposoby, poprzez sztukę, sport, religię, wspólne świętowanie – oto, co Terni proponuje nam w lutym tego roku.

TERNI – Przez cały luty miasteczko Św. Walentego corocznie zajmuje pierwsze miejsce w Umbrii pod względem liczby wydarzeń specjalnych, uroczystości kulturalnych, sportowych i religijnych, które razem współtworzą program imprez walentynkowych.

 

W programie mamy m.in. Święto Przyrzeczeń, podczas którego narzeczeni biorący ślub w tym roku, często przyjeżdżający specjalnie z całych Włoch, przyrzekną sobie wieczną miłość przez biskupem i burmistrzem miasteczka. Potem czas na obchody Złotych i Srebrnych Zaślubin, w których wezmą udział chętne pary świętujące odpowiednio 50 i 25 lat pożycia małżeńskiego. Święto Gościny jest z kolei organizowane dla imigrantów, nowo przybyłych do miasteczka i już tam mieszkających – wszyscy mogą liczyć na serdeczne powitanie i kontakty z różnymi organizacjami społecznymi i kulturalnymi działającymi w miasteczku.

W lutym jest też wiele okazji do zabawy inspirowanej bardziej lub mniej przesłaniem walentynek – podczas imprezy „Rok Miłości” oficjalnie honoruje się osoby, które w danym roku wyróżniły się działaniami na rzecz solidarności i pokoju. Chętni wezmą udział w koncercie walentynkowym, targach ślubnych, festiwalu filmów krótkometrażowych i czekoladowej biesiadzie (słynne „Cioccolentino”), na której na pewno nie zabraknie słodkich serduszek.

 

Imprezy potrwają do 28 lutego. Ale i w innym czasie warto odwiedzić malownicze umbryjskie miasteczko, z jego pałacami i kościołami z grubego kamienia oraz słynnymi Marmurowymi Wodospadami na rzece Nera, które osiągają wysokość 180 m.

Poprzedni

Szokująca propozycja Ligi Północnej:

Pięć sprawiedliwych. Kobiety przeciw Berlusconiemu.

Następny

Dodaj komentarz