,

Palermo-zdewastowano drzewo Falcone

przez Hanna Szendzielorz

Wiadomości i zdjęcia zostały usunięte pod osłoną nocy z drzewa Falcone’a, dokładnie w miesiąc przed rocznicą jego śmierci.

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy zdewastowali  “l’albero di Falcone”. Słynne drzewo znajdujące się przed domem Giovanni Falcone’a, które stało się niejako symbolem walki z mafią. Sprawcy usunęli z drzewa  liczne fotografie oraz notki dedykowane tragicznie zmarłemu 23 maja 1992 Giovanniemu Falcone.  W ciągu osiemnastu lat, które minęły od tragedii zwykłe drzewo stało się symbolem walki o prawdę i sprawiedliwość.

Zdarzenie miało miejsce dokładnie miesiąc przed rocznicą śmierci Falcone’a. Jak podkreśla siostra zmarłego-Maria Falcone -policja ustala obecnie, czy był to jedynie akt wandalizmu, czy jest to forma przestrogi od członków mafii. M. Falcone dodaje również, że niezaprzeczalnym jest fakt, iż dokonano tego dokładnie miesiąc przed odbywającą się 23 maja rocznicą. Tymczasem fundacja „Giovanni e Francesca Falcone” wraz z Ministrem Edukacji  pracują razem z nauczycielami oraz uczniami szkół nad przygotowaniem obchodów z okazji osiemnastej rocznicy tragedii. Wszyscy podjęli również inicjatywę ponownego zawieszenie na drzewie fotografii oraz krótkich notatek, które sami przygotowali.

Przewodniczący Senatu Renato Schifani  oznajmił, że jest to akt wandalizmu skierowany przeciwko wszystkim ofiarom mafii oraz niezrozumiały jest ten akt ze względu na cenny dorobek, który zostawił po sobie Giovanni Falcone nie tylko dla Palermo, ale również dla całego kraju.  Natomiast prokurator krajowy do spraw mafii Pietro Grasso oznajmił, iż oczekuje działania ze strony mieszkańców Palermo w celu przywrócenia “l’albero di Falcone” do poprzedniego stanu.

Poprzedni

Squadra Antimafia 2 – Palermo oggi

Ischia-uśpiony wulkan

Następny

Dodaj komentarz