,

Wspólne posiłki nadal popularne wśród Włochów.

przez Patrycja Kaminska

Jaką rolę pełni jedzenie w życiu Włochów i jakie są włoskie zwyczaje związane ze spożywaniem pokarmów? Jakie znaczenie mają dla nich wspólne posiłki?

Chyba najbardziej charakterystyczną włoską cechą jeśli chodzi o zwyczaje kulinarne jest umiłowanie wspólnych posiłków, wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Włosi nie lubią jeść sami i nie są do tego przyzwyczajeni, chociaż oczywiście mieszkańcy wielkich miast często zmuszeni są do zaniedbania tej tradycji i jedzenia czegoś w samotności i na szybko. Niemniej jednak, w środowisku miejskim również istnieje zwyczaj spotykania się na kolacje w większym gronie, zazwyczaj w restauracji albo na pizzy.

 

Włosi słyną też ze skłonności do organizowania wspólnych obiadów i kolacji przy okazji różnych ważnych wydarzeń, takich jak chrzest, obrona pracy dyplomowej, urodziny i inne. Zwyczaj ten oczywiście znajdziemy też w innych krajach, jednak dla Włochów aspekt ten jest szczególnie ważny i każda okazja jest dobra, żeby spotkać się z bliskimi przy wspólnym posiłku.

 

Warto podkreślić, że Włosi nadal znajdują czas na wspólne jedzenie, pomimo zmiany stylu życia i w większości włoskich rodzin do dziś przykłada się dużą wagę do wspólnych spotkań przy stole. Są one nie tylko okazją do rozmowy i wymiany wrażeń z minionego dnia, ale też dają członkom rodziny poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.

Poprzedni

Nadchodzą najtrudniejsze święta dla Włochów

Wyjazd na narty? Najlepiej we włoskie Dolomity!

Następny

Dodaj komentarz