Toskania:Volterra

przez bedy

Volterra była jednym z najważniejszych miast starożytnej Etrurii, dzisiaj zwannej Toskanią. Zabytki, historia sięgająca czasów etruskich i rzymskich, piękne wyroby z alabastru co cel wycieczek wielu turystów. Podróżując po jednym z najpiękniejszych włoskich regionów warto ją odwiedzić! Volterra jest też miejscem akcji bestselerowej książki Stephanie Meyer „Księżyc w nowiu”.

Niewiele miast na świecie, które na równi z Volterrą, mogą się poszczycić tak bogatą historią i spuścizną następujących po sobie cywilizacji. Jest jednym z najstarszych miast Toskanii. Założona przez Etrusków, początkowo nazywała się Velathri. Między V a IV w.p.n.e. przeżywała lata największej świetlności podporządkowując sobie wiele rozległych terenów, od rzeki Pesa po morze Tyrreńskie i od rzeki Arno aż po zlewisko rzeki Cornia. Należała również do ligi skupiającej 12 państw-miast Etrurii. Wielokrotnie przewodziła temu związkowi. W owych czasach liczyła ok.25 tysięcy mieszkańców, a mierzące 7 kilometrów mury chroniły przed atakami wrogów. Dopiero w 260 r.p.n.e po najazdach Rzymian  skapitulował-jako jeden z ostatnich etruskich ośrodków. W XV wieku Volterra zmuszona była uznać zwierzchnictwo Florencji, co wpłynęło na jej wiekową degradację do rangi miasta o jedynie lokalnym znaczeniu.

Świetnie zachowane mury obronne otaczają zabytkowe centrum Volterry. Porta all’Arco to brama wprowadzająca nas do miasta.  Niedaleko od bramy znajduje się Piazza dei Priori główny plac miasta na którym znajduje się okazały Palazzo dei Priori, który do dziś pełni funkcję magistratu. Uznawany za najstarszy istniejący ratusz w Toskanii, został zbudowany na początku XIII wieku. Podobno stanowił inspiracje dla twórców florenckiego Palazzo Vecchio. Za ratuszem znajduje się katedra z romańską fasadą, w stylistyce pizańskiej. Obok kościoła stoi XIII-wieczne baptysterium. W mieście znajduje się kilka muzeów, które warto zobaczyć. Museo Diocesano d’Arte Sacra, museo Civico e Pinacoteca, Museo Etrusco Guarnacci (można tu prześledzić historię całego miasta).

Volterra powstała na wysokim wzniesieniu z lokalnego wapienia zwanego panchino. Ze wzgórza rozciągają się niezwykle piękne widoki na górzyste pustkowie. Nazywana jest miastem z alabastru. Niedaleko od miasta znajdują się mioceńskie złoża krystalicznej odmiany gipsu, alabastru. Surowiec ten był znany i wykorzystywany już przez Etrusków, którzy używali go do tworzenia urn i sarkofagów. Co ciekawe, cienkie, półprzezroczyste płyty tego kamienia pełniły funkcje szyb okiennych, dzięki temu wnętrza wypełniały się lekko rozproszonym, ciepłym światłem. Obecnie w Volterze znajduje się szkoła artystyczna  ze specjalnością rzeźba w alabastrze oraz 25 warsztatów, w których obrabiany jest ten piękny kamień.. Wyroby z alabastru to najpopularniejsza pamiątka z pobytu w tym mieście. Warto odwiedzić Palazzo Vitti przy Via di Sarti 41, jego wnętrze w całości wykonane jest z alabastru. Robi naprawdę niesamowite wrazenie.

Volterra to w powieści „Księżyc w nowiu” Stephanie Meyer  jedno z głównych miejsc akcji, do którego wyruszają główni bohaterowie Bella i Edward… Volterra to siedziba wampirów- Volturi… Spacerując po mieście lepiej mieć się na baczności :).

Poprzedni

Współpraca zachodniopomorskiego z włoskim regionem Apulia

Toskania:Lucca

Następny

Dodaj komentarz